PARTNER PORTALU
  • BGK

Od piątku w Krakowie Festiwal Kultury Żydowskiej

  • PAP    25 czerwca 2012 - 18:29
Od piątku w Krakowie Festiwal Kultury Żydowskiej

139 wydarzeń zaplanowano w programie głównym tegorocznego 22. Festiwalu Kultury Żydowskiej. Jego dyrektor Janusz Makuch podkreślił w poniedziałek, że jest to impreza interdyscyplinarna, która prezentuje wszystko to, co "ciekawe i najbardziej gorące w kulturze żydowskiej".
W programie festiwalu, który rozpocznie się w piątek, znalazły się koncerty, spotkania, wykłady, warsztaty i zwiedzania. Do udziału w imprezie zaproszono 158 artystów.

"Próbujemy nadrobić stracony czas po wojnie i odbudowywać świadomość tego, co straciliśmy podczas wojny - myślę o kulturze żydowskiej i jej związkach z kulturą polską" - tłumaczył na poniedziałkowej konferencji prasowej Makuch.

"Chcemy pokazać nieustanny, żywy proces odradzania się, tworzenia się na co dzień kultury żydowskiej na świecie i w Polsce" - zaznaczył.

Jak podkreślił, 22. edycja festiwalu to "gorący tygiel", w którym znalazły się najciekawsze elementy współczesnej kultury żydowskiej, do którego dorzucono elementy kultury Polski, Izraela, diaspory z USA, Europy i krajów orientalnych.

Stąd w programie m.in. swingowy rejs po Wiśle z niemieckim zespołem Haferflocken Swingers na pokładzie czy prezentacja kultury Żydów z Jemenu - ich muzyki, tańca i biżuterii.

Zmieni się charakter koncertu kantorów. Tym razem w Synagodze Tempel wystąpią młodzi kantorzy: Yaakov Lemmer, Yaakov Rosenfeld i syn legendarnego kantora Benziona Millera - Chaim Shimon Miller.

"Pokazujemy, co dzisiaj młode pokolenie robi z żydowskim dziedzictwem" - mówił Makuch.

Niezwykle ciekawie zapowiada się realizowany od 2009 r. cykl koncertów pod hasłem Muzyczne Laboratorium Kultury Żydowskiej, podczas których prezentowane będą polskie projekty muzyczne "dialogujące" z kulturą żydowską, m.in. projekt Maćko Korba Ensemble, Mikołaj Trzaska Ircha Quartet oraz projekt Raphaela Roginskiego "Żydowski surf".

David Krakauer, który na krakowski festiwal przyjechał po raz pierwszy 20 lat temu, tym razem wystąpi z Sinfoniettą Cracovia.

Z kolei akordeonista Jarosław Bester z trębaczem Tomaszem Ziętkiem w Synagodze Tempel przedstawi projekt dedykowany Mordechajowi Gebirtigowi w 70. rocznicę śmierci tego poety i kompozytora związanego z krakowskim Kazimierzem.

Festiwal będzie też okazją do posłuchania muzyki klubowej w wykonaniu kwartetu Kruzenshtern i duetu Vialka, zespołu Dirty Honkers oraz polskiego DJ Funklore i niemieckiego DJ Janecka.

Obok programu głównego odbędzie się 65 wydarzeń organizowanych przez Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC) i Muzeum Żydowskie Galicja.

Festiwal potrwa do 8 lipca. Jego ostatnim akcentem będzie prezentacja filmu niemego "His People" z muzyką na żywo w wykonaniu sekstetu Paul Shapiro.

Nagrodę festiwalu "Głos radości i zwycięstwa" odbierze Michael Steiman - założyciel organizacji Friends of The Cracow Jewish Culture w Filadelfii, która promuje krakowski festiwal w USA i pomaga w zdobyciu funduszy na jego organizację. Steiman za swoją działalność zostanie nagrodzony także odznaką za zasługi dla Krakowa Honoris Gratia.

4 lipca przed koncertem w Synagodze Tempel wręczona zostanie Nagroda im. Ireny Sendler przyznana prof. Marii Janion i dr Jolancie Ambrosewicz-Jacobs.

Koncerty w Synagodze Tempel i finałowy na ul. Szerokiej będzie można oglądać na żywo w internecie. Przewodnik po festiwalowych wydarzeniach jest dostępny w formie aplikacji na iPhona. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.