PARTNER PORTALU
  • BGK

Od soboty 55. Kaliskie Spotkania Teatralne

  • PAP    16 maja 2015 - 11:49
Od soboty 55. Kaliskie Spotkania Teatralne
Pierwsze Kaliskie Spotkania Teatralne odbyły się w maju 1961 roku. Fot. mat. prasowe

Premierowy pokaz "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną" w reżyserii Remigiusza Brzyka zainauguruje w sobotę 55. Kaliskie Spotkania Teatralne. Widzowie organizowanego w Kaliszu festiwalu zobaczą łącznie 11 spektakli.
Według organizatorów, to najstarszy festiwal sztuki scenicznej w Polsce. Potrwa do 24 maja. Siedem prezentowanych sztuk walczyć będzie o Grand Prix. Spektakle, poza jury profesjonalnym, oceniać będzie także jury społeczne, do którego mogli się zgłaszać wszyscy chętni.

Organizatorem Spotkań jest Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Jak powiedziała PAP jego dyrektor Magda Grudzińska, tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest zespołowość.

"Ta myśl, by tegoroczną edycję poświęcić właśnie zespołowi teatralnemu, wynikła też z tego, że w tym roku obchodzimy 250-lecie istnienia teatru publicznego w Polsce. Zastanawialiśmy się, co jest wyróżnikiem teatru publicznego, co stanowi o sile polskiego teatru - doszliśmy do wniosku, że wynika to z faktu, że w Polsce wciąż istnieją stałe zespoły teatralne" - powiedziała.

Wszystkie sztuki Kaliskich Spotkań Teatralnych

Pierwszym zaprezentowanym w trakcie festiwalu spektaklem będzie premierowy pokaz "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną" w reżyserii Remigiusza Brzyka, w wykonaniu teatru z Kalisza. Powieść Doroty Masłowskiej została zaadaptowana na scenę przez dramaturga Michała Pabiana.

W ramach konkursu pokazane zostaną: "Konferencja ptaków" Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy w reżyserii Ondreja Spisaka, "Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś" Teatru Polskiego z Bielska-Białej w reżyserii Wojciecha Farugi, "Prezydentki" Teatru Nowego z Poznania w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego, "Morfina" Teatru Śląskiego z Katowic w reżyserii Eweliny Marciniak, "Podróż zimowa" Teatru Polskiego z Wrocławia w reżyserii Pawła Miśkiewicza i "Afryka" Teatru Polskiego z Bydgoszczy w reżyserii Bartka Frąckowiaka.

"Wybór spektakli poprzedzony był objazdem po polskich teatrach. Te spektakle są bardzo różne, nawet jeśli są w nich główne role, to są one obudowane bardzo silną pracą całego zespołu. Nie chcieliśmy się opierać wyłącznie na teatralnych hitach, staraliśmy się dać szansę także mniej głośnym spektaklom" - powiedziała PAP Grudzińska.

W trakcie festiwalu zaplanowano też spotkania z aktorami i realizatorami, a także konferencję "Aktorstwo: między kryzysem a nowym otwarciem".

Pierwsze Kaliskie Spotkania Teatralne odbyły się w maju 1961 roku. Ich twórcą i pierwszym dyrektorem był Tadeusz Kubalski, ówczesny dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.