PARTNER PORTALU
  • BGK

Odbudowano pomnik powstańców w Brzozie

  • PAP    16 stycznia 2012 - 21:03

Pomnik powstańców wielkopolskich, zniszczony przez Niemców w 1940 roku, został odbudowany w Brzozie koło Bydgoszczy. Rekonstrukcja była możliwa dzięki wsparciu funduszy unijnych.
Pomnik Powstańców Wielkopolskich jest wierną repliką pomnika istniejącego w latach 1923-1940. Monument upamiętnia powstańców poległych w walkach o Brzozę w styczniu 1919 roku, kiedy to w wyniku bitwy z Niemcami zginęło tu dziewiętnastu młodych żołnierzy Pierwszego Pułku Grenadierów Kujawskich.

Odtworzony na podstawie przedwojennych zdjęć "nowy" pomnik składa się z dwóch kolumn ozdobionych głowicami z motywem rozety powstańczej. Tympanon z napisem: "Naszym bohaterom poległym w Brzozie w styczniu 1919", został zwieńczony krzyżem.

Na postumentach umieszczono figury Chrystusa oraz leżącego, rannego powstańca. Na ścianie pomnika, po obu stronach figury Chrystusa, zamontowano dwie tablice z nazwiskami poległych powstańców.

Pierwszym etapem prac nad rekonstrukcją obelisku była ekshumacja szczątków żołnierzy i ich uroczysty pochówek. Odbudowa pomnika rozpoczęła się w 2009 roku.

Projekt rekonstrukcji Pomnika Powstańców Wielkopolskich został zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przedsięwzięcie kosztowało 360 tysięcy złotych, w tym dofinansowanie z PROW wyniosło 219,5 tys. złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.