PARTNER PORTALU
  • BGK

Oddychający budynek w Katowicach

  • PAP    17 sierpnia 2011 - 20:20
Oddychający budynek w Katowicach

Elementy wykonane z banerów reklamowych znalezionych na śmietniku znajdą się na fasadzie jednej z kamienic przy ulicy Mariackiej w Katowicach. W środę rozpoczęła się tam realizacja pomysłu architektonicznego pt. "Oddychający budynek".
"Do zakrycia fasady wykorzystamy lewą, niezadrukowaną, białą stronę banerów" - wyjaśniła Matylda Sałajewska, jedna z współautorek projektu.

Artyści nadali odpadom różne faliste kształty. Każdy z tych elementów, który pojawi się na fasadzie budynku został odpowiednio złożony, tak aby znajdujące się od wewnętrznej strony poduszki wprawiały go w ruch za pomocą nadmuchiwanego powietrza.

"Wszystkie zamontowane na budynku elementy będą się poruszać, sprawiać wrażenie, że budynek oddycha" - wyjaśniała Sałajewska. Dodała, że "każdy kto będzie przechodził obok kamienicy, zobaczy i usłyszy oddychający budynek". "Całość zostanie uzupełniona niebieską iluminacją" - tłumaczyła artystka.

Projekt Matyldy Sałajewskiej oraz Holendra i architekta Jana Korbesa, który projektuje z odpadów m.in. meble zrodził się w trakcie wizyty artystów w Warszawie. "Zauważyliśmy dziesięciopiętrowy budynek w całości przykryty billboardem, który w jednym miejscu się zerwał i powiewał na wietrze. Wtedy doszliśmy do wniosku, że można zaprojektować elewację, z wykorzystaniem billboardów z odrzutu" - opowiadała Sałajewska.

Odsłona "Oddychającego budynku" odbędzie się w piątek.

Projekt jest jednym z 27 wydarzeń, które znalazły się w programie Tymczasowej Akcji Kulturalnej Katowice - w skrócie TAKK! Jej celem jest promocja miasta w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Nad całością czuwają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.

Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice zakończy się 2 września. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: