PARTNER PORTALU
  • BGK

Oddziały obrony terytorialnej w każdym województwie. We wrześniu pierwsze z nich

  • PAP    12 czerwca 2016 - 16:37
Oddziały obrony terytorialnej w każdym województwie. We wrześniu pierwsze z nich
Żołnierze obrony terytorialnej są przygotowani do rzeczywistego działania - ocenił Macierewicz (fot.twitter.com/Macierewicz_A)

Liczymy, że obrona terytorialna będzie formowana od września; są już wyznaczone jej dowództwa - powiedział w niedzielę szef MON Antoni Macierewicz.
MON chce, by obrona terytorialna stała się piątym rodzajem sił zbrojnych obok sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. W skład Wojsk Obrony Terytorialnej mają wejść rezerwiści i ochotnicy z organizacji proobronnych.

Obrona terytorialna docelowo ma liczyć ok. 35 tys. żołnierzy. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad (po jednej w każdym województwie, a na Mazowszu dwie). W pierwszej kolejności mają powstać brygady w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim oraz cztery bataliony: w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach.

Macierewicz w niedzielę (12 czerwca) odwiedził Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie (Podkarpacie), gdzie spotkał się z żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu Anakonda-16.

Macierewicz podkreślił, że Anakonda-16 to "największe, najbardziej skomplikowane, najistotniejsze, o historycznym znaczeniu ćwiczenia". Zaznaczył, że w niedzielę (12 czerwca) odbyły się najbardziej skomplikowane ćwiczenia.

Anakonda-16 to największe manewry wojskowe w Polsce po 1989 r. Bierze w nich udział ok. 31 tys. żołnierzy, w tym ok. 12 tys. z Polski i ok. 13,9 tys. z USA. Oprócz Wojska Polskiego ćwiczą żołnierze z 18 państw NATO i pięciu państw partnerskich Sojuszu, wyposażeni w 3 tys. pojazdów, ponad 100 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów.

Ćwiczenie Anakonda odbywa się od 2006 r. co dwa lata. Jest organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W tym roku jego celem jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • glaertes1, 2016-06-13 11:18:24

    To są tzw. "zabiegi kosmetyczne na wypadek wojny partyzanckiej czyli kiedy jedna ze stron bierze pod uwagę przegraną! Szwajcarzy wypracowywali swoją metodę obrony terytorialnej latami! Stąd Polska jest uważana za afrykański bantustan ze swoją armią 60 tys. zawodowych wojsk?