PARTNER PORTALU
  • BGK

Odkryto mury zabytkowego ratusza

  • PAP    24 kwietnia 2012 - 06:57

Kamienne fundamenty, najprawdopodobniej dawnego drewnianego ratusza miejskiego z XVIII wieku, odnaleźli w Nowym Targu pracownicy budowlani podczas prac rewitalizacyjnych płyty rynku.
„Po odkryciu starych murów na plac budowy weszli archeolodzy, którzy odnaleźli również dwie monety nieokreślonego na razie pochodzenia oraz fragmenty starej ceramiki” – powiedział Piotr Rayski–Pawlik z nowotarskiego urzędu miasta.

Zabytkowy fundament został odkryty po zdjęciu wierzchniej warstwy ziemi, między obecnym ratuszem, a stojącym w rynku pomnikiem Władysława Orkana. W obrębie znaleziska prace budowlane zostały przerwane. „Obecnie trwają tam specjalistyczne prace badawcze, których wynik poznamy za kilka tygodni” – mówił Rayski–Pawlik.

Decyzję o tym, co stanie się z fundamentami oraz ze znalezionymi przedmiotami podejmie Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie, który za pośrednictwem delegatury w Nowym Targu objął nadzór nad pracami archeologicznymi.

Przebudowa rynku miejskiego w Nowym Targu rozpoczął się na początku kwietnia tego roku. Rewitalizacja będzie kosztowała 4 mln 850 tys. zł i będzie polegała m.in. na całkowitej wymianie nawierzchni. Wysokie drzewa zasłaniające ratusz będą zastąpione drzewami i krzewami niskopiennymi. Na rynku ma także powstać fontanna. Istniejące trawniki w znacznej mierze mają być przykryte kamiennymi płytami.

Do końca XVIII wieku nowotarski rynek posiadał drewnianą zabudowę, którą strawił pożar w 1784 r. Dawny ratusz, którego fundamenty zostały odkryte, został zbudowany prawdopodobnie w połowie XVIII w. Z archiwalnych dokumentów wynika, że dawny ratusz był nakryty gontowym dachem i otoczony był podcieniami, wspartymi na słupach. Posiadał też wieżę. Oprócz siedziby władz miejskich znajdowało się tu także więzienie.

Obecny ratusz z połowy XIX jest budynkiem w stylu neoklasycystycznym, dwukondygnacyjnym. Front ratusza stanowi wieża zegarowa, która posiada przeszkloną latarnię, nakrytą hełmem z iglicą.

Nowy Targ jest najstarszym miastem Podhala i głównym ośrodkiem handlowym tego regionu. Przywilej lokacji Nowego Targu nadany przez Kazimierza Wielkiego pochodzi z 1346 roku. Miasto powstało, w widłach Białego i Czarnego Dunajca, w tym też czasie wykształcił się jego miejski układ urbanistyczny z dużym centralnym rynkiem, od którego na wschód i zachód odchodziła jedna ulica. Kazimierz Wielki był również fundatorem pierwszego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny, będącej patronką miasta.

Dzięki licznym przywilejom królewskim i rozwojowi rzemiosła miasto szybko się rozwijało. Już w 1396 roku Nowy Targ był ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym z działającymi w pełnym składzie władzami samorządowymi. Od początku XV wieku był zaś miastem królewskim i siedzibą starosty. W XVI wieku miasto uzyskało prawo składowania wielickiej soli i olkuskiego ołowiu, pobierania cła od wiezionych z Węgier towarów, a kolejni królowie Polski zezwalali na regularne organizowanie jarmarków w Nowym Targu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.