PARTNER PORTALU
  • BGK

Odnalazł się dowódca Twierdzy Petersburskiej

  • PAP    24 marca 2011 - 10:48

Na cmentarzu ewangelickim w Ostrowie Wielkopolskim. spoczywają prochy rosyjskiego generała z czasów carskich, ostatniego komendanta Twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu.
Jak poinformował historyk i genealog Maciej Kowalczyk, do odkrycia doszło w trakcie prowadzenia kwerendy w archiwach Poznania i Kalisza. Kowalczyk dotarł do wykazów osób wojskowych pochowanych na cmentarzu.

– Okazało się, że wśród spoczywających na tym cmentarzu jest potomek pochodzącego z Westfalii, znaczącego i wpływowego rodu Stal von Holstein. Generał Władimir Iwanowicz Stal von Holstein (1853-1921) był odznaczony przez cara m.in. Orderem Świętego Włodzimierza, Orderem Świętej Anny i Orderem Świętego Stanisława – mówi Kowalczyk.

Baron został przeniesiony w stan spoczynku po rewolucji lutowej w 1917 r. i wraz z żoną oraz czwórką małych dzieci wyemigrował do Polski. Za miejsce swojego zamieszkania wybrał Ostrów Wielkopolski, który w tym czasie skupiał liczną emigrację „białych” Rosjan. Zmarł tutaj 90 lat temu.

Został pochowany w nowo utworzonej wtedy kwaterze wojskowej, w której spoczywali żołnierze niemieccy pochodzący z Ostrowa, jeńcy rosyjscy i brytyjscy, którzy polegli podczas I wojny światowej. Dzięki zachowanym wykazom można dokładnie określić miejsce położenia grobu generała, chociaż jego mogiła nie zachowała się.

– Nie przetrwała także pamięć o generale. Znalezienie jego nazwiska jest sporym zaskoczeniem – mówi Kowalczyk. Synem generała był wybitny francuski malarz Nicolaes de Stal (1914-1955), którego dzieła są zaliczane do abstrakcji ekspresjonistycznej, jak również do taszyzmu.

– Stworzył ponad tysiąc obrazów i wywarł ogromny wpływ na sztukę lat 50. XX wieku. Część swojego życia po wyjeździe z Rosji spędził w Ostrowie – poinformował Kowalczyk.

Ostrowscy społecznicy, historycy i regionaliści powołali w styczniu komitet organizacji obchodów 100. rocznicy istnienia cmentarza ewangelickiego. Jego dzieje zostaną opublikowane w książce o wszystkich miejscowych nekropoliach. Jej wydanie jest możliwe dzięki środkom z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa.

Wcześniej Kowalczyk odnalazł w aktach ostrowskiego USC akt zgonu słynnego w czasach I wojny światowej asa niemieckiego lotnictwa, barona Manfreda Albrechta von Ritchthofena (1892-1918), zwanego Czerwonym Baronem. Informację o tym podały światowe media.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.