PARTNER PORTALU
  • BGK

Odnaleziono dokumenty z dawnych jarocińskich rockowisk

  • PAP    10 lutego 2011 - 09:57
Odnaleziono dokumenty z dawnych jarocińskich rockowisk

Kilkanaście kartonów zawierających dokumenty z jarocińskich festiwali lat 80. i początku 90. odnaleziono w Jarocinie (Wielkopolska). Przez wiele lat leżały zakurzone w magazynie miejscowego Ośrodka Kultury.
Jak powiedział Robert Kaźmierczak z powstającego w Jarocinie Spichlerza Polskiego Rocka, najcenniejsze znaleziska to teczki z tekstami zespołów występujących w 1984 r. (m.in. T. Love, Siekiera, Madame, Made in Poland, Izrael, Moskwa) i naniesione na niektóre z nich ingerencje cenzora.

Z przesłanych kopii kilku takich tekstów wynika, że pracownikowi ówczesnego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w Kaliszu nie podobała się m.in. piosenka "Wychowanie" zespołu T. Love. Cenzor wykreślił : "Ojczyznę kochać trzeba i szanować/Nie deptać flagi i nie pluć na godło/Należy też w coś wierzyć i ufać/ Ojczyznę kochać i nie pluć na godło".

Inny cenzor zakwestionował w tekstach słowo "wojsko". Wykreślił je, stawiając czerwoną pieczęć, z piosenki "Piwko dla wojska" kapeli Siekiera (1984 r.) zarówno w tytule, jak i w refrenach.

Dziś organizator Jarocina z 1984 r. Walter Chełstowski i lider kapeli Muniek Staszczyk mówią, że nie przejęli się uwagami cenzora i na wieczornym koncercie piosenka została wykonana w pełnej wersji tekstowej. Według Kaźmierczaka, inni wykonawcy też nie respektowali ograniczeń narzucanych przez pracowników cenzury.

W teczkach znaleziono też teksty zespołów, które nie stały się legendami "Jarocina" ani polskiej muzyki rockowej. "Ich twórczość nie została nigdy zarejestrowana ani wydana. Kapele przestawały istnieć po festiwalu, ale ich twórczość jest dziś znaczącym wkładem w polską muzykę rockową" - ocenił Kaźmierczak.

Zapewnił, że znalezione dokumenty oraz dzieła związane z muzyką znajdą się w zbiorach Spichlerza Polskiego Rocka, w którym będą gromadzone, archiwizowane i badane oraz udostępniane.

I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji odbył się w Jarocinie w 1980 r., ale historię rockowisk poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków i zespół Anawa jako gwiazdę. W 1980 r. festiwal przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd, a później w słynne w całym kraju Festiwale Muzyków Rockowych (FMR). Ostatni z nich odbył się Jarocinie w 1994 r. Doszło wtedy do starć z policją, imprezę zawieszono; przywrócono ją dopiero w 2005 r.

Oprócz Dżemu, TSA i Siekiery pierwsze kroki w Jarocinie stawiały i odnosiły sukcesy także Dezerter, Izrael, Armia, Moskwa, Tilt, Piersi. W latach 80. niezapomniane dla fanów koncerty dały: Republika oraz Voo Voo, Lech Janerka i Grzegorz Ciechowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.