PARTNER PORTALU
  • BGK

Odnowione opactwo czeka na turystów

  • PAP    28 lutego 2012 - 20:35
Odnowione opactwo czeka na turystów

Dobiegł końca remont Opactwa Cysterskiego w Krzeszowie (Dolnośląskie). Dla odwiedzających XIII-wieczne opactwo przygotowano audioprzewodniki w językach: polskim, czeskim, niemieckim i angielskim.
Modernizacja kosztowała ponad 100 mln zł, które pochodziły ze środków unijnych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od sponsorów. Opactwo oddano do użytku zwiedzającym na 100 dni przed Euro 2012 i kuria legnicka, do której należy krzeszowskie opactwo, ma nadzieję na promocję opactwa w Polsce i za granicą nie tylko wśród wiernych, ale i turystów świeckich.

Jak poinformował we wtorek rzecznik diecezji legnickiej ks. Piotr Duda, w ramach remontu wykonano prace konserwatorskie w dwóch zabytkowych obiektach położonych wewnątrz murów opactwa: w Bazylice Mniejszej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i w kościele św. Józefa.

Ks. Marian Kopko, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej będącego częścią opactwa, powiedział, że wprowadzono także nowoczesną obsługę turystów opartą na systemie audioprzewodników (audioguide), czyli urządzeń do indywidualnego i zbiorowego zwiedzania opactwa. "Turysta czy pielgrzym ma możliwość wyboru jednego z kilku języków (polskiego, czeskiego, niemieckiego i angielskiego), co przełoży się na większą dostępność obiektów zabytkowych dla gości" - mówił ks. Kopko.

Opactwo w Krzeszowie wchodzi w skład Południowo-Zachodniego Szlaku Cysterskiego, które zostało otwarte na Dolnym Śląsku w ubiegłym roku. Szlak ten obejmuje swoim zasięgiem obiekty cysterskie i pocysterskie m.in. w Trzebnicy, Lubiążu, Legnicy, Jeleniej Górze i Kamieńcu Ząbkowickim. Realizacja projektu kosztowała ponad 35 mln zł, z czego 85 proc. pokryto z funduszy unijnych.

Południowo-Zachodni Szlak Cysterski to efekt partnerstwa czterech województw, dwunastu gmin oraz czterech regionalnych organizacji turystycznych. Samorządy połączyły swoje siły, by scalić rozproszony dorobek "szarych mnichów" i wykorzystać go do celów turystycznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Oliwka, 2012-02-28 22:30:22

    Trudno mi zrozumieć.dlaczego tak dużo to kosztowało?
  • czarnoka, 2012-02-28 22:03:32

    opactwo czeka na turystów i zapewne skoro aż tyle atrakcji to zbyt długo nie trzeba będzie czekać