PARTNER PORTALU
  • BGK

Odnowiono grobowiec Ptaków w Krośnie

  • krosnocity.pl (Piotr Babinetz)    7 listopada 2011 - 13:42
Odnowiono grobowiec Ptaków w Krośnie

Wspólnymi siłami samorządu miasta, konserwatora zabytków i Komitetu Ratowania Cmentarza odnowiono kolejne nagrobki i grobowce starej, krośnieńskiej nekropolii.
W tym roku także odbyła się kwesta na rzecz renowacji zabytkowego cmentarza. Zebrano ponad 11 tys. zł.

W dniach 30 października - 1 listopada 2011 roku odbyła się na krośnieńskich cmentarzach, zorganizowana przez Komitet Ratowania Starego Cmentarza w Krośnie, już dziewiąta kwesta, z której dochód przeznaczany jest na renowację starych nagrobków na zabytkowej krośnieńskiej nekropolii.

W kwestę zaangażowało się około 200 wolontariuszy, przede wszystkim - podobnie jak w ubiegłych latach, nauczyciele i młodzież krośnieńskich szkół ponadpodstawowych (gimnazja: katolickie, nr 3 i nr 4; szkoły ponadgimnazjalne: „elektryk", „naftówka" i „budowlanka"; licea ogólnokształcące: katolickie, nr I oraz nr II). Ponadto drugi raz w kweście wzięła aktywny udział młodzież z koła Caritas przy Zespole Szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Iwoniczu z Panią Renatą Trybus. Jak zawsze kwestowali również członkowie Komitetu Ratowania Cmentarza i potomkowie rodzin pochowanych na tej nekropolii. W toku kwesty, dzięki hojności krośnian, zebrano 11.776 złotych i 76 groszy.

Czytaj też: Zabytek? Najłatwiej się poddać... 

W tym roku ze środków samorządu miasta Krosna (zabierz głos/oceń prezydenta) oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków, przy wsparciu Komitetu Ratowania Cmentarza, pracownia Mirosława Babicza wykonała kompleksową renowację kilku obiektów. Odnowiono grobowiec rzemieślniczej i kamieniarskiej rodziny Ptaków z krośnieńskich Białobrzeg, w którym pochowany został Piotr Ptak zmarły w 1911 roku.

Grobowiec odznacza się wykonaniem z solidnych kamiennych ciosów, a zwieńczony jest wykonaną w kamieniu rzeźbą Chrystusa dźwigającego krzyż - to jeden z najcenniejszych artystycznie obiektów na starym cmentarzu. Warto dodać, że z tej rodziny pochodził pułkownik Franciszek Ptak (1894 - 1952) - współorganizator Związku Strzeleckiego na Białobrzegach i kompanii ochotników do II Brygady Legionów Polskich, później oficer Wojska Polskiego, kierownik pionu finansowego w II oddziale sztabu generalnego.

Ponadto odrestaurowano znajdujące się w centralnej części nekropolii: nagrobek księdza Michała Goryla - zmarłego w 1915 roku proboszcza z Ustrobnej oraz bardzo zniszczony nagrobek Kajetana Gryglewskiego - zmarłego na przełomie XIX i XX wieku powstańca listopadowego, któremu skromny obelisk ufundowało wówczas Towarzystwo Mieszczańskie ''Zgoda".

Co szczególnie istotne, w tym roku została na zlecenie urzędu miasta Krosna wykonana szczegółowa inwentaryzacja fotograficzna i opisowa wszystkich grobowców i nagrobków wraz z zaleceniami jakie prace konserwatorskie należy przy nich wykonać. Umożliwi to metodyczne i konsekwentne ratowanie oraz przywracanie do właściwego stanu kolejnych nagrobków.

W przyszłym roku planowane jest m.in.: odnowienie, czy wręcz odtworzenie znajdującego się w stanie rozkładu już anonimowego neogotyckiego nagrobka zlokalizowanego w końcowej części cmentarza; wykonanie nagrobka księdza Antoniego Koleńskiego - proboszcza krośnieńskiej Fary, zasłużonego działacza niepodległościowego doby I wojny światowej, którego tablica epitafijna została odnaleziona kilka lat temu oraz wykonanie nagrobka powstańca styczniowego Feliksa Machinko, później krośnieńskiego rzemieślnika, a jednocześnie animatora teatru - którego upamiętnia tylko tabliczka z błędnie podanym nazwiskiem oraz ''wypożyczony" żeliwny krzyż.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu krośnieńskiego środowiska nauczycielskiego i masowemu udziałowi młodzieży w corocznych kwestach, stale wzmacnia się świadomość mieszkańców Krosna o znaczeniu starego cmentarza oraz potrzebie ochrony pamiątek przeszłości i pamięci o dokonaniach przodków, bardzo zasłużonych dla miasta, jak też ojczyzny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Stroganoff, 2011-11-07 13:47:11

    To jest ptak czy ANIOŁ ?