PARTNER PORTALU
  • BGK

Odpowiedź ws. rzepińskiej izby celnej

  • KB    21 kwietnia 2010 - 10:31

Marszałek Marcin Jabłoński otrzymał list z Ministerstwa Finansów ws. Izby Celnej w Rzepinie. Z powodu braku satysfakcjonującej odpowiedzi zapowiedział dalsze działania na rzecz izby.
Marszałek Marcin Jabłoński podkreśla, że Izba Celna w Rzepinie jest jednym z największych pracodawców w powiecie rzepińskim, stąd działania na jej rzecz są konieczne. Na początku maja zaplanowano już spotkanie na ten temat z podsekretarzem Kapicą.

Przedstawiciel ministerstwa w odpowiedzi na list marszałka Marcina Jabłońskiego do Jana Vincenta-Rostowskiego, ministra finansów z prośbą o pozostawienie izby w dotychczasowej formie, pisze, że ograniczenie administracji wewnętrznej w Służbie Celnej na rzecz wzmocnienia obsługi przedsiębiorców i kontroli, to podstawowy cel proponowanych zmian dotyczących funkcjonowania izby celnej.

Kilka dni po tym, jak marszałek Marcin Jabłoński napisał apel do Ministerstwa Finansów przytaczając za pozostawieniem izby argumenty lokalnych środowisk, odbyła się sesja Sejmiku województwa lubuskiego. Radni przyjęli specjalne stanowisko w tej sprawie. Podkreślili, że Izba Celna w Rzepinie jest ważnym ogniwem instytucjonalnym województwa lubuskiego oraz Rzeczypospolitej Polskiej.

Zwrócono uwagę, że izba zatrudnia ponad 600 osób, a skutkiem likwidacji będą masowe zwolnienia. Przyczynia się także do rozwoju gospodarczego województwa, informując podmioty gospodarcze gdzie na obszarach aktywności gospodarczej warto ulokować swoją siedzibę.

Radni podkreślili, że izba zwalcza przestępczość w regionie i regularnie zasila budżet państwa – zgodnie z danymi pozyskanymi z biuletynów informacyjnych Ministerstwa Finansów, począwszy od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 r. do Unii Europejskiej – lubuscy celnicy doprowadzili do budżetu ponad 5 miliardów zł. Stwierdzono także, że rzepińska izba wykazuje mniejsze koszty utrzymania niż porównywalna jednostka w Szczecinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.