PARTNER PORTALU
  • BGK

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Kazimierza i Marię Brandysów

  • GK    8 listopada 2012 - 13:15
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Kazimierza i Marię Brandysów

W piątek, 9 listopada, o godz. 10.30, przy ul. Nowomiejskiej 5 w Warszawie, odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pisarzowi Kazimierzowi Brandysowi i jego żonie, tłumaczce Marii Zenowicz-Brandys.
Kazimierz Brandys urodził się w Łodzi, ale studiował oraz tworzył w stolicy. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, debiutował jako krytyk teatralny w latach 30-tych. Był autorem takich utworów literackich jak Listy do Pani Z., Romantyczność, Sposób bycia, Dżoker, Jak być kochaną.

Na podstawie większości z tych nowel i powieści nakręcono głośne filmy, w których między innymi miał swoje wielkie role zmarły w tym roku Andrzej Łapicki.

Maria Zenowicz-Brandys, historyk sztuki i tłumaczka literatury francuskiej, tłumaczyła m.in. dzieła Alberta Camusa. Podczas II wojny światowej pomagała przyszłemu mężowi ukrywać się w aryjskiej części miasta.

Państwo Brandysowie od 1981 r. mieszkali poza krajem, w Nowym Jorku a później w Paryżu. Kroniką dwóch dekad, jakie spędzili na emigracji są Miesiące - trzytomowy dziennik wydany po raz pierwszy przez Jerzego Giedroycia w Instytucie Literackim w Paryżu.

Miesiące obejmują lata od końca lat 70. i są niezwykłą kroniką wpisującą się w trudną historię Polski lat 80., a zarazem jednym z najpiękniejszych świadectw życia tego niezwykłego małżeństwa.

Kazimierz Brandys zmarł w 2000 r., jego żona - w 2007 r. Ich prochy spoczęły na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise. Zgodnie z wolą Marii Brandys dochód ze sprzedaży twórczości jej męża ma wspierać ratowanie cmentarzy i synagog. Kazimierz i Maria Brandysowie byli także fundatorami jednej z alejek na warszawskim cmentarzu żydowskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.