PARTNER PORTALU
  • BGK

Odsłonięto odnowiony Pomnik Legionistów Polskich w Przemyślu

  • PAP/MIW    9 kwietnia 2018 - 15:11
Odsłonięto odnowiony Pomnik Legionistów Polskich w Przemyślu
Prace na Cmentarzu Wojskowym sfinansowano ze środków samorządu Przemyśla (fot. pl.wikipedia.org, CC BY-SA 3.0)

Odnowiony Pomnik Legionistów Polskich z lat 1914-18 został w poniedziałek (9.04) odsłonięty na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu (Podkarpackie). Do grobu przy monumencie złożono urnę ze szczątkami zmarłego w 1925 r. legionisty st. sierżanta Bolesława Nuckowskiego. W odsłonięciu pomnika udział wzięli m.in. przedstawiciele władz regionu, miasta, kombatanci. Uczestniczyła również rodzina sierżanta Nuckowskiego.
- Legionista był weteranem walk o niepodległość Polski. Zmarł w wieku 35 lat. Został pochowany na przemyskim Cmentarzu Głównym. Jego szczątki ekshumowano i w poniedziałek złożono przy Pomniku Legionistów Polskich w utworzonym w nim miejscu na pochówki - powiedział Witold Wołczyk z magistratu w Przemyślu.

Przypomniał, że w 1930 r. w Przemyślu powstała idea budowy Mauzoleum Bojowników Walk o Niepodległość Polski. Wkrótce na cmentarzu powstała kwatera, gdzie mieli być chowani uczestnicy walk o niepodległość. Pośrodku kwatery stanął Pomnik Legionistów Polskich autorstwa Kazimierza Marii Osińskiego.

- Mauzoleum jednak nigdy nie powstało. Powodem był brak środków finansowych oraz niechęć rodzin do ekshumowania szczątków swoich bliskich. Ostatecznie chowano tam legionistów zmarłych w późniejszym czasie - zauważył Wołczyk.

W okresie PRL mogiły legionistów ulegały stopniowej dewastacji, a wokół nich powstawały nowe groby. Jedynie pomnik do lat 80. XX w. przypominał o wydzielonej kwaterze. W 1986 r. został ściągnięty z płyty i porzucony między grobami. Niedługo potem na jego miejscu stanął prywatny grobowiec.

Jednak pod naciskiem społecznym w 1988 r. ówczesne władze zgodziły się na ustawienie pomnika w innym miejscu dawnej kwatery legionistów. W 1999 r. upamiętnienie z Cmentarza Głównego przeniesiono na przemyski Cmentarz Wojskowy. Tam w 2004 r. w 90. rocznicę powstania Legionów Piłsudskiego został poświęcony.

W ubiegłym roku wykonano prace konserwatorsko-remontowe oraz zmieniono aranżacje otoczenia Pomnika Legionistów Polskich. Dostawiono także dwa obeliski z tablicami inskrypcyjnymi, na których są umieszczone nazwiska weteranów walk o niepodległość Polski.

Prace sfinansowano ze środków samorządu Przemyśla oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.