PARTNER PORTALU
  • BGK

Odsłonięto tablicę upamiętniającą poznańskich Żydów

  • PAP    10 maja 2013 - 21:00

Poznańskich Żydów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej upamiętniła tablica odsłonięta w piątek na budynku dawnej synagogi. Tablicę odsłonili wspólnie prezydent Poznania Ryszard Grobelny i przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska Ilona Dworak-Cousin.
Napis na tablicy głosi: "Pamięci Żydów poznańskich zamordowanych w latach 1939 - 1945 przez niemieckich okupantów. W tym budynku znajdowała się synagoga zbezczeszczona i zamieniona na pływalnię przez Niemców podczas II wojny światowej". Informacja umieszczona została w języku polskim, hebrajskim i angielskim.

"W Poznaniu jest wiele, coraz bardziej zauważanych miejsc, które nawiązują do historii poznańskich Żydów, ich życia i pracy. Ta tablica przypomina nie tylko fakt życia Żydów w Poznaniu, ale także fakt eksterminacji narodu żydowskiego, który objął również Żydów tu mieszkających" - powiedział Ryszard Grobelny.

Jak powiedziała przewodnicząca poznańskiego oddziału Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Alicja Kobus, odsłonięcie tablicy jest ważnym wydarzeniem. "W ten sposób stajemy się wzorem dla innych, pokazujemy, że chociaż w ten sposób możemy uhonorować tragedię narodu żydowskiego" - podkreśliła.

Kobus dodała, że tuż przed II wojną światową w Poznaniu było ok. 2-3 tys. Żydów, niemiecką okupację przeżyły nieliczne osoby. Obecnie poznańska gmina żydowska liczy ok. 50 osób.

W ramach trwających w Poznaniu uroczystości, w niedzielę odbędzie się wręczenie trzem rodzinom medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznanych przez Yad Vashem. Tego samego dnia w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu zaplanowano Dzień Izraela, w trakcie którego zespoły i chóry będą śpiewały pieśni żydowskie.

Zwieńczeniem obchodów będzie miejski festyn - święto ulicy Żydowskiej. W jego trakcie odbędą się koncerty, promocje książek o tematyce żydowskiej, będzie też można spróbować potraw żydowskich przygotowanych przez restauratorów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.