Odsłonięto tablicę upamiętniającą zagładę Żydów w Wieliczce

Tablicę upamiętniającą 70. rocznicę zamordowania przez hitlerowców ok. 10 tys. Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości odsłonięto w poniedziałek w centrum tego miasta.
Odsłonięto tablicę upamiętniającą zagładę Żydów w Wieliczce

Na tablicy umieszczonej na budynku kamienicy w Rynku Górnym w Wieliczce przypomniano historię dramatycznych wydarzeń z 27 sierpnia 1942 r.

"Z rozkazu okupantów niemieckich Żydzi z Wieliczki i okolicznych miejscowości, zgromadzeni wcześniej w mieście, stawili się na łące w pobliskich Bogucicach. Przybyło około dziesięciu tysięcy osób. Ponad tysiąc starych i chorych rozstrzelano w Puszczy Niepołomickiej.

Czytaj też: Festiwal Kultury Żydowskiej na warszawskiej Pradze

Kilkaset zdolnych do pracy wywieziono do obozów. Pozostali zginęli w komorach gazowych w Bełżcu. Ci, którzy nie przybyli na rozkaz, byli mordowani w Wieliczce i Grabówkach. Z wielickiej społeczności żydowskiej ocaleli tylko nieliczni" - głosi napis na tablicy.

Według świadka tragicznych wydarzeń sprzed lat, prof. Uriego Schmueli, obecnie na świecie są tylko cztery osoby, które przeżyły tamtą zagładę. Jego zdaniem historia każdej z osób, która uszła z życiem, jest wyjątkowa. On sam - jak wspominał - nie zginął 27 sierpnia 1942 r. lub później w Bełżcu tylko dlatego, że przy selekcji Niemcy wyznaczyli jego ojca wyznaczono do pracy w wojennym przemyśle zbrojeniowym. Ojciec z kolei pociągnął za rękę także syna.

"Ja się wahałem, ale mama powiedziała po hebrajsku: +Idź z ojcem+. Poszedłem i żyję. Widocznie nieźle wyglądałem wtedy, bo nikt się nie zapytał, ile mam lat. Prawdopodobnie gdyby wyszło na jaw, że 14, to kazano by mi zostać" - powiedział prof. Schmueli.

Miejsce umieszczenia tablicy wybrano nieprzypadkowo. Kamienica ta jest obecnie własnością Anny Oganesov, która jest potomkinią rodziny Sznurów (bardzo znaczącej rodziny żydowskiej w tym podkrakowskim mieście przed wybuchem II wojny światowej).

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE