Odsłonięto tablicę w bydgoskiej "Alei Autografów"

Mosiężne tabliczki ze swoimi podpisami odsłonili w bydgoskiej "Alei Autografów" lekarka Małgorzata Czajkowska-Malinowska, aktor Leonard Pietraszak i wioślarz Robert Sycz.
"Cieszę się, że w Bydgoszczy pojawiły się kolejne trzy autografy wspaniałych osobistości, reprezentujących różne dziedziny życia. Cieszę się też, że te osoby pozostaną na zawsze w Bydgoszczy. Złożenie autografów to niczym podpisy na cyrografie, to oznacza trwały związek z naszym miastem" - powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w czasie uroczystości.

Dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska jest ordynatorem Oddziału Chorób Płuc i Niewydolności Oddychania oraz szefową Pracowni Zaburzeń Oddychania w Czasie Snu w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, prezesem Fundacji Oddech Nadziei, organizatorką Bydgoskich Dni bez Tytoniu i Regionalnego Dnia bez Tytoniu, autorką programu "Dzieciństwo wolne od dymu tytoniowego".

Leonard Pietraszak jest aktorem teatralnym i filmowym. W Bydgoszczy urodził się i skończył szkołę średnią, a później "porwał go wielki świat", chociaż - jak sam podkreśla - nigdy nie przestał być bydgoszczaninem. Znany jest z wielu ról filmowych, m.in. pułkownika Krzysztofa Dowgirda w "Czarnych chmurach", doktora Karola Stelmacha w "40-latku", "Czterdziestolatku. 20 lat później" i "Motylem jestem, czyli romans 40-latka", bankiera Gustawa Kramera w "Vabank" i "Vabank II, czyli riposta" i pułkownika Wacława Waredy w "Karierze Nikodema Dyzmy".

Robert Sycz to wioślarz, zawodnik klubu Lotto Bydgostia WSG Bydgoszcz, dwukrotny medalista olimpijski w dwójce podwójnej wagi lekkiej w Sydney (2000) i Atenach (2004), zdobywca dwóch złotych, trzech srebrnych i jednego brązowego medalu mistrzostw świata, wielokrotny mistrz Polski. Przed kilkoma tygodniami zakończył karierą sportową.

W czasie uroczystości odsłonięcia tabliczek z autografami dr Czajkowska-Malinowska z dumą mówiła, że działania, które podjęła przed laty przynoszą sukces i znajdują sprzymierzeńców.

Pietraszak wspominał Bydgoszcz jego młodości, ulicę Długą na Starym Mieście i jeżdżące wówczas po niej tramwaje. "Podczas ostatniego pobytu w mieście powiedziałem rodzinie, że chciałbym, żeby mnie tu pochowali. Powiedzieli: zgoda, tylko niech to będzie szybko" - relacjonował, śmiejąc się.

Sycz przyznał, że "przypłynął" z Warszawy, ale największe sukcesy sportowe osiągnął w barwach Bydgoszczy. Podkreślił, że wyróżnienie go autografem w "Alei Gwiazd" po zakończeniu kariery odebrał jako wieki zaszczyt.

"Aleja Autografów" powstała w 2007 r. Jest częścią ulicy Długiej, będącej obecnie deptakiem. Tabliczki z odwzorowanymi podpisami wyróżnionych są umieszczone w bruku.

Swoje autografy w alei mają m.in.: były prezydent Lech Wałęsa, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, znakomita w przeszłości sprinterka, medalistka olimpijska i była prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Irena Szewińska, kiedyś wybitny piłkarz i obecnie prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek, piosenkarka Irena Santor, reżyser Jerzy Hoffman oraz pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego Rafał Blechacz. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Cóż to się w naszej Ojczyźnie dzieje ??? Firmy się likwiduje, Otwiera się: " Aleje " ?

Eterno Vagabundo, 2012-11-20 05:48:09 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE