PARTNER PORTALU
  • BGK

Oferta kulturalna i turystyczna Poznania w jednym pakiecie

  • PAP    10 stycznia 2013 - 16:30
Oferta kulturalna i turystyczna Poznania w jednym pakiecie

Tzw. muzeum rozproszone, skupiające ponad 20 instytucji, powstanie w ciągu najbliższych trzech lat w Poznaniu. Ma ono promować dziedzictwo Ostrowa Tumskiego i Śródki i być gotowe w 2016 roku, w 1050. rocznicę chrztu Polski.
Jak poinformowała Monika Herkt zastępca dyrektora Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w Poznaniu, które przygotowało projekt koncepcji muzeum, dzięki niemu łatwiej będzie promować atrakcje historycznych części Poznania z ich ponadtysiącletnim dziedzictwem i znajdującymi się na tym obszarze unikatowymi obiektami.

"Ekomuzeum, zwane też muzeum rozproszonym czy parkiem historycznym to jest połączenie tych atrakcji, które na Śródce i na Ostrowie Tumskim już funkcjonują. Nie chodzi o tworzenie nowych inwestycji, ale o powiązanie w jeden pakiet tej oferty kulturowej i turystycznej, która obecnie tam funkcjonuje" - powiedziała Herkt.

Zamierzeniem organizatorów muzeum jest włączenie w jego struktury ponad 20 instytucji, w tym powstającego w Poznaniu Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, instytucji kościelnych, obiektów edukacyjnych i gastronomicznych czy Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka.

"Atrakcje zostaną połączone wspólnym systemem biletowym, żeby zwiedzający, kupując jeden bilet, mógł odwiedzić ICHOT, Muzeum Archidiecezjalne, katedrę czy rezerwat archeologiczny. Chcemy do tego dołączyć usługi gastronomiczne czy noclegowe. Liczymy, że w 1050. rocznicę chrztu Polski będziemy mogli zaprezentować turystom w pełnej krasie i atrakcyjności to symboliczne miejsce w wymiarze naszej tożsamości kulturowej" - powiedziała.

Nieznane są na razie koszty, jakie może pochłonąć stworzenie muzeum. Jak wymieniła Herkt, organizatorów czeka znalezienie i wdrożenie rozwiązań niezbędnych dla obsługi ruchu turystycznego tj. wspólny system biletowania, promocji i oznakowania.

"Istotą ekomuzeum jest to, że wykorzystuje ono potencjał lokalnej społeczności, angażuje lokalną społeczność na rzecz prezentacji dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego tego obszaru. To jest formuła już wykorzystywana w Polsce. W Europie muzea rozproszone z powodzeniem działają od kilkudziesięciu lat" - powiedziała.

Jak dodała, rozpoczęto przygotowania do uzyskania dla Ostrowa Tumskiego Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Znak ten nadawany jest przez Unię Europejską obiektom i miejscom, które odegrały znaczącą rolę w historii i kulturze Europy lub w budowaniu Unii Europejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.