PARTNER PORTALU
  • BGK

Off Festival na początku sierpnia w Katowicach

  • PAP    21 lipca 2013 - 10:03

The Smashing Pumpkins, My Bloody Valentine, Solange i Zbigniew Wodecki - artyści z różnych muzycznych obszarów wystąpią podczas tegorocznej edycji Off Festivalu, który odbędzie się od 2 do 4 sierpnia w Katowicach.
W Dolinie Trzech Stawów wystąpi w sumie ponad 80 artystów i zespołów. Oprócz muzyki przygotowano też inne atrakcje - pokazy filmowe, wystawę prac plastycznych, czy spotkania z pisarzami w Kawiarni Literackiej.

Gwiazdami tegorocznego festiwalu są amerykańska grupa The Smashing Pumpkins - kultowy zespół lat 90., irlandzka grupa My Bloody Valentine, czy amerykańska wokalistka Solange - siostra słynnej Beyonce. Wystąpią też m.in. zespoły The Walkmen, Deerhunter i Godspeed You! Black Emperor.

Zbigniew Wodecki zaprezentuje podczas festiwalu swój album z 1976 r. pt. "Zbigniew Wodecki". Na scenie towarzyszyć mu będzie zespół Mitch & Mitch, poszerzony o organistę, kwartet smyczkowy i dwuosobowy chór.

Co noc po ostatnim koncercie na Scenie Leśnej zaplanowano pokazy filmowe, organizowane wspólnie z fundacją Legalna Kultura.

Zorganizowana zostanie też obejmująca teren całego festiwalu wystawa prac z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Będą to obrazy m.in. Charlotte Beaudry, Rafała Bujnowskiego, Edwarda Dwurnika, Marcina Maciejowskiego i Wilhelma Sasnala.

"Prace będą pokazywane pojedynczo lub w małych grupach w różnych miejscach na terenie festiwalowym. Będą to najczęściej obrazy znacznie powiększone i wydrukowane w formie bannerów z nazwiskiem artysty, tytułem pracy oraz informacją o pochodzeniu z naszej kolekcji" - powiedziała dyrektor muzeum Maria Potocka.

W Kawiarni Literackiej, której kuratorem będzie pisarz i publicysta Krzysztof Varga, odbędą się spotkania m.in. z Mirosławem Pęczakiem, Sylwią Chutnik, Zygmuntem Miłoszewskim, ks. Andrzejem Dragułą, czy Jurijem Andruchowyczem. Kamil Sipowicz i Jacek Dehnel podczas warsztatów tekstów rockowych będą czytać i oceniać teksty kultowych utworów, w tym z repertuaru bohaterów OFF Festivalu - Smashing Pumpkins i My Bloody Valentine.

Organizatorzy Off Festivalu zapowiadają też, że będzie najbardziej ekologicznym festiwalem muzycznym w Polsce. Ma być w większości zasilany z odnawialnych źródeł energii. Partnerami w tym przedsięwzięciu są miasto Katowice i Polska Grupa Energetyczna.

Tak jak w poprzednich latach śmieci będą segregowane, kosze są wykonane z papieru z recyklingu, a napoje podawane w biodegradowalnych kubkach. W strefie gastronomicznej o 50 proc. wzrośnie ilość produktów żywnościowych z ekologicznych źródeł.

Pierwsza edycja Off Festiwalu odbyła się w 2006 r. w Mysłowicach. Od 2010 r. odbywa się on w Katowicach. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest były wokalista zespołu Myslovitz Artur Rojek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.