PARTNER PORTALU
  • BGK

Ok. 23,5 mln zł na Centrum Dziedzictwa Szkła

  • PAP    24 maja 2012 - 12:04
Ok. 23,5 mln zł na Centrum Dziedzictwa Szkła

Szklane serce utworzone z 453 serduszek powstaje w Krośnie. Serce zostanie zaprezentowane podczas otwarcia w tym mieście Centrum Dziedzictwa Szkła.
„Każdy ma szanse, żeby serduszko z jego nazwiskiem lub nazwiskiem bliskiej osoby 1 i 2 czerwca zostało przyklejone do szklanej tafli dużego serca. Potencjalni właściciele serduszek mogą dokonać rezerwacji za pośrednictwem strony internetowej WWW.serce.miastoszkla.pl” – poinformował w czwartek Dawid Iwaniec ze spółki zarządzającej centrum.

Dodał, że jedna osoba może zarezerwować cztery serduszka. Rezerwacja jest bezpłatna i będzie trwać do wyczerpania wolnych miejsc. Wysokość serduszek wynosi 4,5 cm, a dużego serca ponad 160 cm.

Szklane serce zostanie zaprezentowane w przyszły weekend podczas otwarcia w Krośnie Centrum Dziedzictwa Szkła. Będzie tam eksponowane przez kilka miesięcy, a potem ma zostać zlicytowane na cele charytatywne.

Iwaniec podkreślił, że „Krosno w kraju i za granicą najczęściej jest kojarzone ze szkłem”. „Tworząc Centrum miasto postanowiło wykorzystać ten temat do swojej promocji turystycznej” – dodał.

Przypomniał, że Krosno i okolice – zwane przez niektórych szklanym zagłębiem – są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego oraz pracowni artystycznych. Niektóre z nich, np. Krośnieńskie Huty Szkła Krosno, pracują nieprzerwanie od początku lat 20. minionego stulecia.

„Centrum ma przypominać, że Krosno jest jednym z kluczowych ośrodków hutnictwa szkła na świecie, a tutejsze wyroby od pokoleń stanowią podstawowy element wyposażenia i wystroju tysięcy gospodarstw domowych” – zaznaczył Iwaniec.

W ramach projektu w Centrum Dziedzictwa Szkła powstanie m.in. piec szklarski, w którym turyści samodzielnie będą mogli formować wyroby szklane. W mieście rozmieszczono już elementy architektury szklanej. W galerii będą prezentowane najnowsze wyroby podkarpackich hut.

Projekt ma kosztować ok. 23,5 mln zł, z czego ponad 7 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.