Ok 400 uczestników ruszy w Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Blisko 400 piechurów wyruszy w poniedziałek rano z krakowskich Oleandrów w 47. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego. Po przebyciu liczącej około 160 kilometrów trasy 12 sierpnia dotrą oni do Kielc.
Ok 400 uczestników ruszy w Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej
"Marsz szlakiem Kadrówki to jedyne przedsięwzięcie w Polsce, które ma swój początek w II Rzeczypospolitej i, wskrzeszone w 1981 r. przez środowiska Solidarności, kontynuowane jest do chwili obecnej" - przypomniał na piątkowej konferencji prasowej komendant marszu Jan Józef Kasprzyk.

Tegoroczny marsz upamiętnia m.in. 145. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 75. rocznicę usypania Kopca Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu.

Marsz gromadzi blisko 400 uczestników: młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzystów z organizacji kultywujących tradycje ułańskie II Rzeczpospolitej.

Najmłodszy uczestnik marszu ma 11 lat, a najstarszy - prawie 90. Średnia wieku piechurów to 18-20 lat.

Marsz, który przed 1989 rokiem miał charakter manifestacji patriotycznej, silnie zwalczanej przez władze komunistyczne, w wolnej Polsce powrócił do przedwojennych korzeni jako imprezy o charakterze edukacyjno-sportowej.

Marsz rozpocznie się rano w poniedziałek 6 sierpnia uroczystym apelem na historycznych Oleandrach przed Domem Legionisty.

Dzień wcześniej w Krakowie zaplanowano uroczystości i imprezy przypominające czyn zbrojny Legionów Piłsudskiego: mszę w Katedrze Wawelskiej w intencji marszałka i jego żołnierzy, uroczysty apel przy grobie marszałka i pary prezydenckiej, wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych na Rynku Głównym z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot oraz wieczorny apel przy pomniku Józefa Piłsudskiego.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE