PARTNER PORTALU
  • BGK

Ok. 80 pamiątek zebrano na wystawę poświęconą historii Górnego Śląska

  • PAP    24 września 2012 - 20:30
Ok. 80 pamiątek zebrano na wystawę poświęconą historii Górnego Śląska

Ok. 80 pamiątek zebrano w ramach czwartej zbiórki "Dopiszmy się do historii", która odbyła się w Piekarach Śląskich. Muzeum Śląskie w Katowicach zamierza umieścić zebrane w akcji społecznej eksponaty na wystawie poświęconej historii Górnego Śląska.
Jak poinformowała Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego, i tym razem mieszkańcy nie zawiedli. Dzięki czwartej, zorganizowanej w minioną sobotę zbiórce pamiątek, muzeum zyskało wiele interesujących przedmiotów.

"Mieszkańcy Piekar Śląskich przynieśli przedmioty codziennego użytku, elementy stroju regionalnego oraz wiele dewocjonaliów związanych z kultem maryjnym" - powiedziała Piękoś.

Wśród zebranych obiektów znalazły się m.in. zbiór modlitewników, książeczka komunijna oraz książeczka dla pątników z okresu pierwszej wojny światowej, atlas historyczny z lat 20. ubiegłego stulecia, przedmioty codziennego użytku, w tym m.in. urządzenie służące do zdobienia ciasta, filiżanka z narysowanym na niej krzyżem z 1914 roku, lalka do zabawy, fotografie, a nawet wnyki.

"Pojawiła się także córka powstańca śląskiego, która nie miała komu zostawić pamiątek po ojcu. Przekazała między innymi zaświadczenie, że jej ojciec brał udział w powstaniach" - dodał Paweł Parys z pracowni historii powstań śląskich Muzeum Śląskiego.

Czwarta zbiórka pamiątek w Piekarach Śląskich odbyła się w sobotę w Centrum Pielgrzymkowym.

Pamiątki trafią do nowej siedziby muzeum, budowanej na terenie dawnej kopalni Katowice.

Poprzednio odbyły się dwie zbiórki w Katowicach i jedna w Chorzowie. Zebrano wtedy ok. 250 przedmiotów. Wśród darów znalazły się m.in. damskie buty z prawidłami rozmiar 36 po czyjejś prababce, maszynki do strzyżenia z okresu międzywojennego, oryginalne plany budowlane osiedla robotniczego, kolekcja proporców sportowych.

<!-- pagebreak //-->

Nie zabrakło również przedmiotów codziennego użytku takich jak pojemnik na chleb z blachy emaliowanej z motywami holenderskimi z lat międzywojennych, czy komplet do zmiatania okruchów.

Kolejne zbiórki odbędą się w Tarnowskich Górach - 6 października i Pszczynie - 20 października. Muzeum planuje także zbiórki w Gliwicach i Tychach.

Każda osoba, która zdecyduje się ofiarować muzeum pamiątkę rodzinną, będzie musiała okazać dowód osobisty oraz otrzyma do podpisu stosowny formularz.

Akcja "Dopiszmy się do historii" została ogłoszona w maju tego roku. Muzealnicy zaapelowali do Ślązaków, żeby zechcieli obdarować muzeum przedmiotami, które "w indywidualny sposób opowiedzą historię Górnego Śląska".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.