Ok. 80 pamiątek zebrano na wystawę poświęconą historii Górnego Śląska

Ok. 80 pamiątek zebrano w ramach czwartej zbiórki "Dopiszmy się do historii", która odbyła się w Piekarach Śląskich. Muzeum Śląskie w Katowicach zamierza umieścić zebrane w akcji społecznej eksponaty na wystawie poświęconej historii Górnego Śląska.
Ok. 80 pamiątek zebrano na wystawę poświęconą historii Górnego Śląska

Jak poinformowała Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego, i tym razem mieszkańcy nie zawiedli. Dzięki czwartej, zorganizowanej w minioną sobotę zbiórce pamiątek, muzeum zyskało wiele interesujących przedmiotów.

"Mieszkańcy Piekar Śląskich przynieśli przedmioty codziennego użytku, elementy stroju regionalnego oraz wiele dewocjonaliów związanych z kultem maryjnym" - powiedziała Piękoś.

Wśród zebranych obiektów znalazły się m.in. zbiór modlitewników, książeczka komunijna oraz książeczka dla pątników z okresu pierwszej wojny światowej, atlas historyczny z lat 20. ubiegłego stulecia, przedmioty codziennego użytku, w tym m.in. urządzenie służące do zdobienia ciasta, filiżanka z narysowanym na niej krzyżem z 1914 roku, lalka do zabawy, fotografie, a nawet wnyki.

"Pojawiła się także córka powstańca śląskiego, która nie miała komu zostawić pamiątek po ojcu. Przekazała między innymi zaświadczenie, że jej ojciec brał udział w powstaniach" - dodał Paweł Parys z pracowni historii powstań śląskich Muzeum Śląskiego.

Czwarta zbiórka pamiątek w Piekarach Śląskich odbyła się w sobotę w Centrum Pielgrzymkowym.

Pamiątki trafią do nowej siedziby muzeum, budowanej na terenie dawnej kopalni Katowice.

Poprzednio odbyły się dwie zbiórki w Katowicach i jedna w Chorzowie. Zebrano wtedy ok. 250 przedmiotów. Wśród darów znalazły się m.in. damskie buty z prawidłami rozmiar 36 po czyjejś prababce, maszynki do strzyżenia z okresu międzywojennego, oryginalne plany budowlane osiedla robotniczego, kolekcja proporców sportowych.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE