PARTNER PORTALU
  • BGK

Okno na północ i północny zachód

  • PAP    14 października 2011 - 17:30

14. Międzynarodowe Spotkania Teatralne "Okno" rozpoczynają się w piątek w Szczecinie. Artyści z Norwegii, Danii, Holandii, Finlandii i Belgii zaprezentują przedstawienia, projekcje filmów, wykłady i pokazy metod pracy.
Projekt realizowany jest przez Ośrodek Teatralny Kana. Tegoroczne Spotkania Teatralne Okna odbywają się pod hasłem Północ-Północny Zachód.

Jak tłumaczy Dariusz Mikuła z Kany, tegoroczny program jest ukierunkowany "geograficznie". Został podzielony na dwie części - pierwsza, realizowana od 14 do 22 października, będzie poświęcona legendarnemu Odin Teatret (jednemu z najważniejszych europejskich teatrów laboratoryjnych działającemu nieprzerwanie od 1964 roku) oraz jego założycielowi Eugenio Barbie (światowej sławy reżyserowi i badaczowi kultury, twórcy Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru ISTA).

Druga część natomiast zaprezentuje młodą, eksperymentalną sztukę performatywną bazującą na minimalizmie i redukcji środków teatralnych. "Program ten, będący swoistym dwugłosem na temat kierunków, metod, sposobów opisywania rzeczywistości, może stanowić inspirację do dyskusji na temat przemian, jakie zachodzą we współczesnym teatrze poszukującym" - dodaje.

Okno to festiwal realizowany w Szczecinie od 1998, prezentujący i promujący różnorodne nurty poszukiwań w dziedzinie teatru, a także budujący platformę wymiany doświadczeń pomiędzy artystami posługującymi się różnymi technikami teatralnymi. "Festiwal z jednej strony prezentuje sztukę eksperymentalną, nowatorską, podejmującą dialog ze współczesnością, z drugiej zaś odwołującą się do tradycji performatywnych" - tłumaczy Mikuła. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.