PARTNER PORTALU
  • BGK

Około 6 tys. osób dziennie na portalu Teatru NN w Lublinie

  • PAP/JL    13 stycznia 2016 - 08:35
Około 6 tys. osób dziennie na portalu Teatru NN w Lublinie
Samorządowy Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN zajmuje się przypominaniem i utrwalaniem historii Lublina i regionu. /Fot. TeatrNN.pl

Około 6 tys. osób dziennie odwiedza strony internetowe Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie.
Teatr zajmuje przypominaniem i utrwalaniem historii miasta i regionu. Portal zanotował w ubiegłym roku blisko 2,2 mln odsłon.

– Jeżeli około 6 tys. osób dziennie korzysta z portalu, to znaczy, że jest on potrzebny i że jest zainteresowanie nie tylko nowinkami, ale też historią. Będziemy rozwijać portal w tym roku, to będzie bardzo ważne w związku z przygotowaniami do jubileuszu 700-lecia Lublina, który przypada w przyszłym roku – uważa dyrektor Teatru NN Tomasz Pietrasiewicz.

Liczba odwiedzających portal Teatru NN stale rośnie. W ubiegłym roku zanotował on ponad 300 tys. odsłon więcej niż w poprzednim; odwiedziło go blisko 600 tys. tzw. unikalnych użytkowników. Stałą ekspozycję poświęconą historii Lublina „Pamięć miejsca” w siedzibie ośrodka obejrzało w tym czasie niespełna 3,9 tys. osób.

W ubiegłym roku na portalu Teatru NN pojawiły się m.in. strony dokumentujące budownictwo drewniane na Lubelszczyźnie oraz ukazujące tradycje ziemiańskie regionu. Utworzono multimedialne kompendium wiedzy dla turystów, dotyczące wybranych dawnych wielokulturowych miasteczek, tzw. sztetli, położonych na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy. Trwa gromadzenie informacji o każdym 43 tys. Żydów, którzy mieszkali w Lublinie przed wojną.

Na portalu Teatru NN zobaczyć można trójwymiarowe makiety Lublina z różnych okresów historii miasta, interaktywne dokumenty, ryciny, mapy, fotografie; można też wysłuchać wspomnień i relacji mieszkańców. Multimedialne materiały wykorzystano do stworzenia przewodnika po Lublinie, który do zainstalowania na smartfonie lub tablecie. Portal umożliwia wirtualny spacer po przedwojennym Lublinie, wspólnie z animowaną postacią lubelskiego poety Józefa Czechowicza.

Umieszczono tu 2,7 tys. fotografii, przedstawiających głównie portrety mieszkańców, uzyskanych z przedwojennych szklanych negatywów, które zostały znalezione na strychu jednej ze staromiejskich kamienic. Leksykon Lublin liczy 3,3 tys. haseł o ludziach, miejscach i wydarzeniach z historii miasta, zaś multimedialna biblioteka – blisko 74 tys. pozycji.

Samorządowy Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN istnieje od 1990 r. W swej działalności nawiązuje do symbolicznego i historycznego znaczenia swojej siedziby, Bramy Grodzkiej. Była ona dawniej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, miejscem spotkania różnych kultur, tradycji i religii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • klaun, 2016-01-15 14:25:03

    Matołku z koziego grodu jeżeli wiedzę masz fest, to wskaż Lubelszczyznę gdzie w Lubelskiem jest?