PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn: CBA zatrzymało wojewódzką konserwator zabytków

  • PAP / MIW    4 lutego 2016 - 21:56
Olsztyn: CBA zatrzymało wojewódzką konserwator zabytków
Urząd wojewódzki w Olsztynie został poinformowany o akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. (Fot. : www.olsztyn.uw.gov.pl).

• Konserwator zabytków został przedstawiony zarzut przyjęcia korzyści majątkowej.
• Zatrzymana nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień.
• Wojewoda warmińsko- mazurski czeka na szczegółowe informacje od śledczych.
Funkcjonariusze CBA na polecenie olsztyńskiej prokuratury okręgowej zatrzymali w czwartek wojewódzką konserwator zabytków z Olsztyna. Jak poinformował PAP rzecznik prokuratury sprawa, w której zatrzymano urzędniczkę, dotyczy przyjęcia korzyści majątkowej.

Rzecznik prasowy prokuratury Zbigniew Czerwiński poinformował PAP, że oprócz konserwator zabytków zatrzymano jeszcze jedną osobę.

- Konserwator zabytków został przedstawiony zarzut przyjęcia korzyści majątkowej polegającej na przyjęciu obrazu - powiedział po południu PAP prokurator Czerwiński i dodał, że obecnie nie można wskazać wartości obrazu. Być może będą musieli ocenić to biegli.

- Pani konserwator nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień. Została zwolniona do domu, prokurator prowadzący sprawę uznał, że nie ma potrzeby stosowania żadnych środków zapobiegawczych - powiedział rzecznik prokuratury.

Druga z zatrzymanych w czwartek osób to inna konserwator zabytków, prowadząca działalność gospodarczą, która miała wręczyć urzędniczce obraz. W prokuraturze wciąż trwa jej przesłuchanie.

Prokurator Czerwiński nie podał w czwartek, z jakiego powodu konserwator miała przyjąć obraz, nie wskazał także, jaką decyzję korzystną dla wręczającej miała podjąć urzędniczka. Te szczegóły mają być podane w piątek.

Urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podlega wojewodzie. Rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Bożena Ulewicz w komunikacie przesłanym PAP po zatrzymaniu urzędniczki napisała, że urząd wojewódzki został poinformowany o akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego w czwartek rano. Według niej, na polecenie prokuratury funkcjonariusze CBA "weszli do gabinetu Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie, zabezpieczyli materiały, zatrzymali także panią konserwator w celu złożenia wyjaśnień".

- Czekamy na dalsze informacje w tej sprawie. Od tego zależeć będą decyzje wojewody" - zapowiedziała Ulewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.