PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn. Wystawa z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski

  • PAP/JL    28 czerwca 2016 - 09:23
Olsztyn. Wystawa z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski

W olsztyńskim zamku zorganizowano wystawę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Fot. Olsztyn.com

Chrzcielnice, naczynia do święconej wody, białe szatki do chrztu, które obowiązywały przed wiekami przy sprawowaniu tego sakramentu – prezentuje wystawa „Baptismalia” w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Wystawę w olsztyńskim zamku zorganizowano z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Zgromadzono na niej 65 zabytków ze zbiorów muzeum, kilkunastu parafii w regionie i biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum”.

Pierwszy raz udało się zgromadzić w jednym miejscu tyle obiektów, które bezpośrednio lub pośrednio są związane z przekazywaniem sakramentu chrztu.

Wśród eksponatów są chrzcielnice, misy chrzcielne, naczynia do przygotowywania święconej wody, świeczniki pod paschały, anioły chrzcielne, pamiątkowe medale oraz koszulki i sukienki do chrztu. Zabytki pochodzą nie tylko z kościołów katolickich, ale również ewangelickich i poewangelickich.

Ozdobą ekspozycji jest Biblia Leopolity, wydana w 1561 r. przez krakowską oficynę Dziedzice Marka Szarffenberga i uważana za pierwszy drukowany polski przekład całej Biblii. Jest to prawdopodobnie jedyny w polskich zbiorach egzemplarz z kolorowanymi ręcznie ilustracjami.

Księga jest zdobiona licznymi drzeworytami, których oryginały pochodziły z Biblii Lutra wydanej w 1534 r. w Wittenberdze. Zwiedzający olsztyńską wystawę mogą zobaczyć dwa z nich o tematyce chrzcielnej – „Chrzest Jezusa w Jordanie” i „Chrzest dworzanina etiopskiego”.

Wśród prezentowanych starodruków są też agendy i rytuały wydane w XVI-XVIII w. przez biskupów warmińskich, czyli podręczniki do sprawowania kultu liturgicznego. Opisują one obowiązujące w tej diecezji obrzędy i ryty kościelne, w tym przepisy i formuły modlitw związane z chrztami.

Na wystawie są też zabytki archeologiczne pochodzące z X-XII w. i będące dowodem kontaktów Prusów ze światem chrześcijańskim: enkolpiony i krzyże relikwiarzowe, gotlandzkie okucia pochew mieczy z wyobrażeniem ukrzyżowania czy miecz z Nadrenii z inskrypcją „Amen”.

Są również przedmioty z XIII-XIV w. świadczące o postępującej chrystianizacji plemion pruskich, w tym zapinki typu „Ave Maria”. Niektóre z tych eksponatów pokazują współistnienie dawnych pogańskich wierzeń z nową religią – np. amulety z pazurami niedźwiedzi odnalezione w pruskich grobach chrześcijańskich.

Wystawę „Baptismalia” zorganizowało Muzeum Warmii i Mazur przy udziale Warmińskiej Kurii Metropolitalnej. W olsztyńskim zamku będzie ją można zwiedzać do końca września.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.