PARTNER PORTALU
  • BGK

Omnibusy wracają na ulice Warszawy

  • em    21 maja 2015 - 20:54
Omnibusy wracają na ulice Warszawy
(fot. R. Motyl/UM Warszawa)

Na stołeczne ulice powrócił omnibus konny. 40-minutowa przejażdżka to doskonała okazja, by poznać, jak podróżowali nasi przodkowie i zobaczyć zabytki Starego Miasta.
Omnibus zabiera 16 pasażerów i kursuje trasą: Podwale – Freta – Świętojerska - pl. Krasińskich – Miodowa – Senatorska – Podwale. Podczas przejażdżki bileterka opowiada o historii omnibusów w Warszawie. Ceny biletów są bardzo atrakcyjne – za bilet normalny trzeba zapłacić 12 zł, a bilet ulgowy dla osób posiadających Kartę warszawiaka kosztuje zaledwie 5 zł. Dzieci do 6 lat mogą podróżować bezpłatnie (na kolanach rodziców).

Konne omnibusy pojawiły się w Warszawie w 1822 roku. Zabierały wówczas kilkunastu pasażerów i kursowały w niedziele i święta do podwarszawskich miejscowości rekreacyjnych - Młocin, Bielan, Marymontu, a także do Łazienek.

Pierwsze regularne kursy w 1836 roku uruchomił właściciel stołecznej firmy przewozowej Godecki. Omnibusem można było przejechać z pl. Saskiego do Królikarni. Ponieważ pojazdy jeździły codziennie, zaczęto je nazywać z francuska „żurnalierami”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.