PARTNER PORTALU
  • BGK

Opatów świętuje zacną rocznicę

  • PAP    9 listopada 2012 - 15:40
Opatów świętuje zacną rocznicę

Konferencja historyków oraz koncert chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uświetnią obchody 730. rocznicy nadania praw miejskich dla Opatowa. Z tej okazji list gratulacyjny przesłał władzom miasta prezydent Bronisław Komorowski.
Cykl wykładów w Opatowskim Centrum Kultury, z udziałem dziewięciu naukowców z Kielc i Lublina w ramach konferencji naukowej na temat historii miasta, rozpocznie w sobotę obchody 730. rocznicy nadania praw miejskich dla Opatowa.

Konferencja zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza z nich będzie dotyczyła dziejów Opatowa do okresu dwudziestolecia międzywojennego, druga - historii miasta w XX wieku. Swoje referaty na temat dziejów miasta przedstawią m.in. historycy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

"Bardzo nam zależy, by przy okazji tej rocznicy zebrać w całość dzieje miasta, dlatego postanowiliśmy zorganizować konferencję. Myślę, że zaproponowane tematy wpisują się w ten plan. Szczególnie ciekawy wydaje mi się okres świetności w czasach przedrozbiorowych" - powiedział w piątkowej rozmowie z PAP burmistrz Opatowa, Andrzej Chaniecki.

Do dyskusji o dziejach miasta włączył się również prezydent Bronisław Komorowski, który w specjalnym liście gratulacyjnym zamieścił rys historyczny Opatowa. W swoim liście prezydent przypomniał, m.in., że "za czasów I Rzeczypospolitej miasto było ważnym ośrodkiem politycznym". "Przez stulecia odbywały się tutaj sejmiki województwa sandomierskiego, a najświetniejsze rody magnackie przyczyniały się do rozbudowy miejskiego potencjału" - napisał prezydent. Bronisław Komorowski opisał w skrócie dzieje walk o niepodległość na Ziemi Opatowskiej oraz historię opatowskiego podziemia niepodległościowego.

"Czujemy się zaszczyceni, że pan prezydent napisał do nas taki list i pochylił się nad historią miasta. Jego treść można przeczytać na stronie internetowej urzędu" - powiedział burmistrz.

Drugi dzień obchodów, niedzielę, wypełnią uroczystości patriotyczne związane z 94. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wieczorem w kolegiacie opatowskiej wystąpi chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najstarsze źródła historyczne dotyczące Opatowa pochodzą 1189 roku. Według historyków w czasach Henryka Sandomierskiego w Opatowie mogła znajdować się komandoria templariuszy. W 1282 roku, dzięki staraniom biskupów u księcia Leszka Czarnego, Opatów otrzymał prawa miejskie.

Wśród najcenniejszych zabytków Opatowa wymieniana jest romańska kolegiata św. Marcina z drugiej połowy XII wieku oraz klasztor ojców bernardynów wybudowany w XIV i XV wieku.

Obecnie Opatów jest miastem powiatowym we wschodniej części województwa świętokrzyskiego, liczącym nieco ponad 6,5 tys. mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: