PARTNER PORTALU
  • BGK

Open Hair Festival rusza w Sieradzu

  • PAP    19 lipca 2013 - 08:02

Pod hasłem "Magia fryzjerstwa" rozpoczyna się w piątek 5. edycja Open Hair Festival w Sieradzu (Łódzkie). W programie trzydniowej imprezy znajdą się pokazy fryzjerskie, warsztaty artystyczne, wystawy, konkursy i koncerty.
Ta oryginalna impreza miejska i największe w Polsce święto fryzjerstwa od kilku lat gromadzi uznanych fachowców, stylistów, adeptów sztuki fryzjerskiej i amatorów zainteresowanych stylizacją. Związana jest z postacią pochodzącego z Sieradza słynnego fryzjera Antoine'a, czyli Antoniego Cierplikowskiego, który ponad 100 lat temu wylansował styl "chłopczycy".

Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje w piątek parada motocykli oraz samochodów ślubnych z uczestniczkami konkursu Miss Open Hair. Podczas wieczornej gali otwarcia w sieradzkim Teatrze Miejskim z koncertem "Wieczór francuski" wystąpią aktorzy z Teatru Muzycznego w Gdyni i Teatru Roma z Warszawy. Z premierowym pokazem wystąpi iluzjonista Maciej Pol; pokazane zostaną także grafiki Aleksego Nowaka, który przygotowując współczesne kobiece portrety nawiązał do fryzur stworzonych przez Antoine'a.

Na sobotę zaplanowano m.in. wybory Miss Open Hair; do konkursu zakwalifikowano w tym roku 18 kandydatek. Na placu Wojewódzkim pokazany zostanie spektakl mody "Antoine 2013 - Hair Fashion" z prezentacją kolekcji kostiumów i awangardowych sukien. Iluzjonista Maciej Pol zaprezentuje natomiast "Magiczne widowisko". Sobotę zakończy nocny koncert belgijskiej piosenkarki Kate Ryan.

W niedzielę mistrzowie fryzjerstwa z Clubu Antoine'a zaprezentują pokaz "Antoine. Czarodziej świata". Klub tworzą pasjonaci twórczości Cierplikowskiego. W widowisku udział weźmie Ewa Kasprzyk, a zabrzmią piosenki Edith Piaf - jednej z wielu gwiazd, które czesał mistrz z Sieradza. Ciekawie zapowiada się "Magia fryzjerstwa" - widowisko z udziałem aktorek Ady Fijał i Mai Bohosiewicz, które zaprezentują futurystyczne fryzury przygotowane przez stylistów z Milek Design.

Zgodnie z tradycją na sieradzkim Rynku odbędzie się kolejna próba bicia rekordu świata w liczbie osób poddawanych jednoczesnej stylizacji fryzur. To jedna z najpopularniejszych części festiwalu. Pierwszy rekord ustanowiony w 2009 roku wynosił 340 osób - obecnie, żeby go pobić w zabawie musi wziąć udział ponad 600 osób.

W ramach festiwalu odbędzie się także 29. Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoniego Cierplikowskiego. Podobnie jak w poprzednich latach jego uczestnicy zmierzą się w kilku konkurencjach fryzjerstwa damskiego i męskiego - będą więc rywalizować m.in. we fryzurach dziennych, wieczorowych i ślubnych, a także w wycinaniu wzorków na włosach.

Tegoroczną edycję Open Hair Festival zakończy w niedzielę wieczorem koncert zespołu Perfect oraz pokaz fajerwerków. Wstęp na wszystkie imprezy - poza galą otwarcia - jest wolny. W ubiegłym roku festiwal przyciągnął ok. 10 tys. osób.

Imprezie towarzyszy premiera książki "Monsieur Antoine" Huberta Demory'ego. Jej autor po dwóch latach badań i podroży dotarł do wielu nieznanych i zapomnianych faktów z życia Cierplikowskiego. Książkę przetłumaczyła z francuskiego dr Agnieszka Szablowska, która także współpracowała z autorem przy jej powstawaniu. Do wydawnictwa dołączona jest płyta z filmami z poprzednich edycji festiwalu.

Wydawcą książki i organizatorem całego festiwalu jest Urząd Miasta Sieradz. Open Hair, bazując na postaci Antoniego Cierplikowskiego, stała się marką turystyczną miasta, która ma ściągać do Sieradza gości z Polski i z zagranicy.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.