PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolanie uczcili Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich

  • AT    12 lipca 2012 - 11:53
Opolanie uczcili Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich

Mszą świętą za spokój dusz wszystkich ofiar pomordowanych na Kresach Wschodnich Opolanie uczcili w Katedrze Podwyższenia Krzyża Św. w Opolu Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP.
W katedrze zebrali się przedstawiciele środowisk kresowych i władz województwa – w uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Józef Sebesta i członkini zarządu Barbara Kamińska.

Po mszy pamięć ofiar uczczono wiązankami kwiatów, złożonymi w kościele i pod tablicą upamiętniającą 60 rocznicę przesiedleń Kresowian, znajdującą się na opolskim

Podobne uroczystości, upamiętniające te tragiczne wydarzenia, odbyły się w kilku miastach w regionie, m. in. w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie również obecni byli przedstawiciele samorządu województwa.

Sejmik Województwa Opolskiego w  kwietniu tego roku  ustanowił dzień 11 lipca w województwie opolskim Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP.  

Wcześniej, już w 2009 roku, pamiętając o tragicznych losach mieszkańców Opolszczyzny o rodowodzie kresowym, Sejmik przyjął rezolucję, w której oddał cześć pomordowanym na Kresach Wschodnich II RP, potępił zbrodniarzy i jednocześnie wyraził uznanie i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy z narażeniem własnego życia nieśli pomoc swoim polskim sąsiadom.

Dzień 11 lipca 1943 roku jest symbolem ludobójstwa dokonanego na obywatelach II Rzeczypospolitej na Kresach - to dzień zmasowanego ataku oddziałów UPA na niemal sto polskich miejscowości na Wołyniu.

W wyniku zbrodniczych działań w tym i kolejnych dniach na Wołyniu życie straciły tysiące Polaków.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • B. Góral , 2012-07-12 13:57:38

    Jako były mieszkaniec opolszczyzny -- Lewina Brzeskiego , wyrażam słowa uznania dla władz wojewódzkich i lokalnych mając na uwadze pamięć pomordowanych na Ukrainie ---, oraz pamięc o tych którzy zostali przesiedleni na te tereny / ziemie zachodnie / ! Napewno w...iele młodych osób z Polski centralnej ,nie wie o takiej historycznej akcji przesiedleńczej . ALE TAK BYŁO !! z pełnym szacunkiem dla tych ludzi i ich rodzin .  rozwiń