PARTNER PORTALU
 • BGK

Opole. 12 mln zł na renowację Pomnika Czynu Powstańczego

 • PAP/KDS    9 lutego 2018 - 18:15
Opole. 12 mln zł na renowację Pomnika Czynu Powstańczego
Góra św. Anny jest wygasłym wulkanem. Znajdujący się na jego szczycie klasztor od wieków jest miejscem kultu religijnego. (fot.pixabay.com)

Ponad 12 mln złotych kosztować będzie renowacja Pomnika Czynu Powstańczego na Górze św. Anny wraz z przyległym amfiteatrem. Z tej kwoty 8,5 mln złotych pokryje państwo w ramach Kontraktu Terytorialnego.
 • Prace przy Pomniku Czynu Powstańczego na Górze św. Anny prowadzone będą w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Dziedzictwo, działanie "ochrona dziedzictwa kulturowego".
 • Na całkowitą kwotę 12,3 mln złotych składa się 8,5 mln złotych ze strony państwa i blisko 4 mln złotych gminy Leśnica i powiatu Strzelce Opolskie.

Rewitalizacja pomnika autorstwa Xawerego Dunikowskiego i jego otoczenia obejmie remont i naprawę samego obiektu, który został ukończony w 1955 roku oraz jego otoczenia. Z sąsiedztwa pomnika zostaną usunięte zasłaniające go drzewa i krzewy, naprawione szlaki komunikacyjne i systemy odwodnienia. Naprawiony zostanie także dolny krąg amfiteatru i jego scena oraz obiekty małej architektury. Wyremontowany zostanie pylon masztowy. W sąsiedztwie pomnika pojawią się udogodnienia dla turystów i niepełnosprawnych - makieta w 3D, elektroniczna tablica edukacyjna i infokiosk.

Plany przewidują także powstanie platform - edukacyjnej i widokowej oraz placu zabaw i edukacji, które pozwolą na poznawanie okazów przyrody występujących na terenie Parku Krajobrazowego Góra św. Anny. Pomnik ma być oświetlony tak, by można go zwiedzać także po zmroku. Prace przewidują także wzmocnienie skały, na której stoi pomnik.

Czytaj więcej: Wrocław lepszy niż Ateny, Amsterdam czy Paryż. 

- Początkowo myśleliśmy o rewitalizacji całej Góry św. Anny, obejmującej także remont rynku i sąsiedztwa klasztoru, jednak kwota 40 mln złotych to zbyt dużo jak na nasze możliwości. Dlatego ograniczyliśmy się na razie do remontu samego pomnika i amfiteatru - wyjaśniał starosta Strzelec Opolskich Józef Swaczyna.

Podczas piątkowego spotkania w opolskim urzędzie wojewódzkim zwrócono uwagę na zafałszowania historyczne obecne na pylonach pomnika, a mających symbolizować wydarzenia ważne z punktu widzenia polskości Górnego Śląska. Chodzi m.in. o napis "Niemcza 1950", czy wizerunek żołnierzy, którzy pod sztandarem z symbolem sierpa i młota mieli "wyzwalać" Górny Śląsk. Nie wiadomo jeszcze, czy podczas remontu pomnika jego fragmenty budzące kontrowersje zostaną zmienione.

Swaczyna wyraził nadzieję, że remont i rewitalizacja pomnika i amfiteatru zakończy się przed przypadającą na 2021 rok setną rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego.

Góra św. Anny jest wygasłym wulkanem. Znajdujący się na jego szczycie klasztor od wieków jest miejscem kultu religijnego. W maju 1921 roku w okolicy góry miały miejsce najkrwawsze walki III Powstania Śląskiego. W latach 30-tych ubiegłego wieku teren byłego kamieniołomu w masywie góry otrzymała hitlerowska NSDAP. Pod skarpą na szczycie której wybudowano mauzoleum poległych w walkach z Polakami żołnierzy niemieckich wykuto w skale amfiteatr, który mógł pomieścić do 50 tysięcy osób. Oddany w 1938 roku do użytku amfiteatr jest jednym z największych tego typu w Europie.

Po drugiej wojnie światowej niemieckie mauzoleum wysadzono w powietrze, a na szczycie skalnej ściany - 30 metrów nad sceną amfiteatru wybudowano monumentalny Pomnik Czynu Powstańczego przed którym do dziś odbywają się uroczystości patriotyczne z okazji rocznic III Powstania Śląskiego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.