PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole dołoży milion do festiwalu

  • PAP    7 kwietnia 2011 - 21:51

Opole dołoży milion zł na organizacje tegorocznego festiwalu opolskiego. W programie imprezy jest koncert z piosenkami Ewy Demarczyk - poinformowano w czwartek w Opolu na konferencji prasowej po podpisaniu umowy pomiędzy urzędem miasta a TVP.
Umowę w sprawie organizacji tegorocznego - 48. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej podpisali w czwartek w opolskim ratuszu prezydent Opola, Ryszard Zembaczyński i prezes TVP, Juliusz Braun. Według jej zapisów Opole dopłaci TVP - głównemu organizatorowi festiwalu - milion zł. Ma to związek z żądaniem telewizji, by miasto zaangażowało się bardziej finansowo w organizację imprezy.

Czytaj też: Dobra impreza to żyła złota

- Telewizja Polska jest instytucją niezmiernie ubogą w tej chwili. Nikt nas nie zwalnia - i my też nie chcemy sami się zwalniać - z obowiązków wobec kultury narodowej. Festiwal jest jednym z tych obowiązków, ale nie da się ich realizować bez pieniędzy. Bardzo dziękujemy panu prezydentowi i miastu za współudział finansowy - powiedział po podpisaniu umowy prezes TVP.

Dodał, że TVP ma swoje zobowiązania wobec kultury narodowej i festiwal "jest jednym z tych zobowiązań". - W negocjacjach trzeba dbać o pieniądze, o technikę i o jakość, ale nie bardzo wyobrażam sobie organizowania festiwalu w Opolu z siedzibą gdzie indziej - zaznaczył Braun.

Organizację festiwalu dotychczas regulowała 10-letnia umowa zawarta przez miasto i TVP w 2006 roku. Czwartkowy dokument jest porozumieniem zmieniającym niektóre zapisy tej umowy.

- Dotychczasowa umowa była podpisana w zupełnie innej rzeczywistości ekonomicznej. W tamtym czasie telewizja miała stałe źródło dochodu w postaci abonamentu, który wszyscy płacili. Dziś - według mojej wiedzy - do kasy telewizji nie trafia nawet 80 proc. ówczesnej kwoty abonamentu. Zmienił się też rynek reklam - trwa na nim konkurencyjna walka, a festiwal nie może być co kilkanaście minut przerywany blokiem reklamowym - argumentował prezydent Zembaczyński.

Na konferencji ujawniono niektóre szczegóły tegorocznej imprezy. Festiwal odbędzie się od piątku do niedzieli 10-12 czerwca. Pierwsze dwa dni będą wyprodukowane i na żywo transmitowane przez TVP, koncert niedzielny wyprodukuje miasto - korzystając ze scenografii i urządzeń technicznych telewizji. Trwają rozmowy na temat rejestracji przez TVP koncertu, lub jego fragmentów.

W programie dwóch pierwszych dni 48. festiwalu znajdzie się na pewno koncert "Superjedynek" w nieco zmienionej formule. Pojawią się w nim kategorie "Superpremiera" i "Superdebiut". W tej ostatniej wystąpią debiutanci do tej pory występujący w osobnym koncercie.

Jedną z atrakcji imprezy ma być koncert z piosenkami Ewy Demarczyk, która podczas festiwalu ma odebrać dwie nagrody - Grand Prix festiwalu za całokształt twórczości artystycznej, oraz nagrodę ministra kultury. Niezapomniane utwory "Czarnego Anioła polskiej piosenki" mają w koncercie zaśpiewać gwiazdy polskiej estrady.

- Koncert będzie nosił tytuł "Legenda tych lat". To jest koncert z okazji 70 rocznicy urodzin Ewy Demarczyk. Osiem piosenkarek zdecydowało się zaśpiewać osiem najsłynniejszych piosenek Ewy Demarczyk. W nowych interpretacjach posłuchamy m.in. "Na moście w Avignon", "Karuzeli z madonnami" i "Grande valse brillante" - wyliczała podczas konferencji dyrektor 1. programu TVP, Iwona Schymalla.

Nie chciała ujawniać dalszych szczegółów. Zdradziła tylko, że na festiwalu będzie też koncert pokazujący piosenki, które towarzyszyły nam w ważnych momentach historii, oraz kabareton - Nawiązujący do naszej prezydencji w Unii Europejskiej, i żartobliwa wizja tego jak jesteśmy postrzegani w innych krajach Unii. I to tyle - reszta szczegółów na specjalnej konferencji prasowej w najbliższym czasie - zapowiedziała Schymalla.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • PUPa, 2011-04-07 22:31:32

    To znaczy,że dokładnie 1 milion? Aby swiat stał się kolorowy? Różowy?
  • Alojz, 2011-04-07 22:01:46

    ale superowo!