PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole gospodarzem międzynarodowych zawodów pożarniczych młodzieży

  • PAP    3 lutego 2015 - 21:06

Wezmą w nich udział drużyny z ok. 20 państw Europy i świata. Impreza, która będzie miała charakter olimpiady młodzieżowych związków pożarniczych, odbędzie się w lipcu.
Jak poinformowała we wtorek (3 lutego) dziennikarzy w Opolu wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Teresa Tiszbierek, zawody będą częścią Międzynarodowego Spotkania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF, czyli Międzynarodowego Komitetu Technicznego Prewencji i Zwalczania Pożarów.

Dodała, że spotkanie to duża impreza, w której co 2 lata uczestniczy ok. 500 zawodników - dziewcząt i chłopców w wieku 12-16 lat - reprezentujących związki pożarnicze krajów członkowskich CTIF.

Zaznaczyła, że podobne zawody odbyły się dotąd w Polsce raz - w 1989 roku w Warszawie. i od kilku lat starano się o możliwość ich ponownego zorganizowania. W tym roku cel ten udało się osiągnąć, a na gospodarza imprezy, która odbywać się będzie od 19 do 26 lipca, wybrano Opole.

Ile drużyn dokładnie przyjedzie do Opola i z jakich krajów świata - jeszcze nie wiadomo. Tiszbierek zaznaczyła jednak, że prócz krajów europejskich mogą to być np. zawodnicy z Japonii czy Szwecji, bo związki pożarnicze z tych krajów interesowały się już zawodami w Opolu.

Każdy kraj będzie mógł wystawić dwie drużyny - po jednej dziewcząt i chłopców. Polskę jako gospodarza reprezentować mają łącznie trzy drużyny. Rywalizacja drużyn odbędzie się 23 lipca na Stadionie Lekkoatletycznym im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu, który - jak podkreślali przedstawiciele straży - jest "idealnym miejscem do tego typu rywalizacji". Młodzież będzie się tam mierzyć w takich konkurencjach, jak np. w sztafeta pożarnicza, ćwiczenia bojowe czy tor przeszkód. W związku z tym, że zawody wzorowane są na igrzyskach olimpijskich, podczas ich otwarcia zapalony zostanie ogień olimpijski.

Poza rywalizacją przedstawiciele młodzieżowych drużyn pożarniczych podczas pobytu w Opolu mają zwiedzać miasto i region. W opolskim amfiteatrze będą z kolei prezentować program artystyczny, który ma przybliżyć ich kraje pochodzenia. Zaplanowano też wiele innych imprez - m.in. na opolskim Rynku - w których będą też mogli brać udział mieszkańcy miasta i okolic.

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Opolu bryg. Paweł Kielar wyjaśnił, że Opole będzie gospodarzem pożarniczej olimpiady młodzieży m.in. dlatego, że 2 lata temu "sprawdziło się" jako miejsce podobnych zawodów ogólnopolskich. Miasto ma wszelką potrzebną do takiego wydarzenia infrastrukturę - sportową i noclegową - oraz jest "kompaktowe", bo poszczególne miejsca dzielą niewielkie odległości.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski przekonywał, że zawody drużyn pożarniczych z pewnością będą imprezą "atrakcyjną wizualnie" dla mieszkańców i ściągną do miasta wielu zagranicznych gości.

CTIF to organizacja, która powstała w 1900 roku w Paryżu. Obecnie zrzesza 5 mln strażaków ochotniczych i zawodowych straży pożarnych na świecie oraz ok. 650 tys. młodzieży z 50 krajów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.