PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole, kultura: 500 tys. zł dla instytucji kultury

  • PAP/AT    15 lutego 2016 - 18:09
Opole, kultura: 500 tys. zł dla instytucji kultury

Obecnie dojazd do Opola "jest utrudniony albo żaden" (fot.opolskie.pl)

• Opole przekaże 500 tys. zł instytucjom kultury podległym samorządowi woj. opolskiego.
• Pieniądze trafią m.in. na współorganizację 41. edycji Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" czy organizację koncertów.
List intencyjny w tej sprawie podpisali w poniedziałek (15 lutego) prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

Wiśniewski podkreślił podczas zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej, że oferta kulturalna jednostek podlegających województwu w dużej części "zagospodarowana" jest przez mieszkańców miasta. "Kwota pół miliona złotych, jaką przekazujemy, jest duża i nieduża. Duża, bo to spory wydatek w budżecie, a nieduża, bo dzięki temu realizowanych będzie wiele wspólnych inicjatyw" - uznał.

Buła zaznaczył, że od kilku miesięcy w regionalnych instytucjach kultury porządkowane są sprawy organizacyjne, formalne i proceduralne. Wyjaśnił, że np. z nowymi dyrektorami instytucji kultury - teatru czy filharmonii - podpisano kontrakty, składając przy tym zobowiązanie przekazywania przez samorząd województwa na czas ich trwania określonych dotacji dla tych instytucji. "To zapewnia tym jednostkom bezpieczeństwo finansowe i wokół tego może być budowana ich oferta. A każde wsparcie, takie jak to ze strony miasta, powoduje, że oferta ta może być wzbogacana" - podkreślił.

Czytaj też: Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiada rozbudowę infrastruktury muzealnej

Zgodnie z zawartym porozumieniem największe kwoty od miasta - po 200 tys. zł - dostaną Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Filharmonia Opolska. Teatr wykorzysta dotację na współorganizację 41. edycji Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" oraz produkcję spektakli, a Filharmonia na organizację koncertów symfonicznych w ramach tzw. "Prezydenckich piątków", Dni Opola i koncertów promenadowych.

Po 25 tys. zł otrzymają: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu na realizację określonego w porozumieniu wydawnictwa, Nocy Kultury, wystaw i spotkań autorskich; Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu na wydanie rocznika muzealnego, organizację Nocy Muzeów i Nocy Kultury; Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu na organizację majówki w skansenie, targów miodów i Nocy Muzeów oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu na organizację cyklu spotkań "Twarze Opola", a także organizację Nocy Muzeów i Nocy Kultury.

Porozumienie dotyczy też wspólnej organizacji uroczystości wręczenia nagrody artystycznej "Złota Maska", przyznawanej od lat przez woj. opolskie i śląskie za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej. W tym roku nagrody te zostaną wręczone 4 kwietnia w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu.

Podczas konferencji członek zarządu woj. opolskiego Grzegorz Sawicki przekazał informację z poniedziałkowego spotkania opolskiej komisji konkursowej "Złotych Masek", podczas którego wyłoniono nominowanych do tegorocznej edycji tej nagrody z woj. opolskiego. Najwięcej nominacji - w sumie siedem - dostały "Dziady" w reż. Pawła Passiniego opolskiego teatru lalki.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.