PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole: Przed urzędem wojewódzkim stanie pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

  • PAP/em    13 stycznia 2017 - 14:49
Opole: Przed urzędem wojewódzkim stanie pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej
Obchodzy 5. rocznicy katastrofy samolotu Tu-154M w Warszawie (fot. mon.gov.pl)

• Wojewoda opolski ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej.
• Jego rozstrzygnięcie ma nastąpić 10 kwietnia 2017 roku. Pomnik stanie przed urzędem wojewódzkim w Opolu.
Informacje o konkursie na opracowanie "Miejsca Upamiętnienia Ofiar Tragedii Katastrofy Smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 roku" zamieszczono na stronie internetowej opolskiego urzędu wojewódzkiego.

Zgodnie z ogłoszeniem, "konkurs ma na celu wyłonienie najlepszej idei urbanistyczno-architektonicznej obejmującej rozwiązania funkcjonalno-architektoniczne otoczenia budynku Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, a przy tym spełniające charakter godnego miejsca pamięci".

Czytaj też: Rusza zbiórka pieniędzy na pomnik Smoleński i pomnik Lecha Kaczyńskiego. Gdzie staną pomniki?

Projekt miejsca pamięci, na które wybrano skwer przed budynkiem urzędu, powinien uwzględniać wykorzystanie wszystkich dostępnych technik, w tym multimedialnych, teleinformatycznych, świetlnych i innych idei tworzących spójną koncepcję zagospodarowania i dostępności miejsca. Oficjalnym organizatorem konkursu jest dyrektor generalny urzędu, a wojewoda sprawuje nad nim patronat honorowy.

Wśród kryteriów znalazły się: jakość rozwiązań urbanistycznych, oryginalność idei projektowej oraz nawiązanie do "walorów historycznych i edukacyjnych dotyczących osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, w szczególności prezydenta Rzeczypospolitej prof. Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką, a także innych wybitnych przedstawicieli władz i instytucji państwowych, organizacji społecznych i środowisk twórczych ze wskazaniem celu ich podróży związanej z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.