PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolską Nike czeka "lifting"

  • PAP    22 lutego 2011 - 11:59

Monumentalny pomnik Bojownikom o polskość Śląska Opolskiego, zwany też opolską Nike, odzyska dawny wygląd. Z monumentu zniknie pokrywająca go warstwa brązu, zbudowany z betonu pomnik odzyska pierwotny wygląd.
- W ramach prac remontowych zdjęta zostanie pokrywająca go warstwa brązu, uzupełnione będą też ubytki w betonowej bryle i zbrojeniu monumentu - powiedział rzecznik prezydenta Opola, Mirosław Pietrucha.

Pomnik, pierwotnie nazwany Bojownikom o wolność Śląska Opolskiego, odsłonięto 9 maja 1970 roku - w 25. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Twórcą monumentu jest Jan Borowczak - artysta-rzeźbiarz, ówczesny mieszkaniec Brzegu na Opolszczyźnie.

Pomnik został zaprojektowany jako bryła z betonu zbrojonego stalą, pokrycie go brązem miało poprawić jego wygląd. Tymczasem pokrywa stopniowo odpadała, przez pojawiające się w niej szczeliny do wnętrza dostaje się woda, a niskie temperatury powodują uszkodzenia bryły monumentu.

- Powrót do pierwotnej, betonowej formy ułatwi utrzymanie pomnika w dobrym stanie i przyszłe prace konserwacyjne - wyjaśnił Pietrucha. Na remont monumentu, który ma się zacząć w maju, miasto przeznaczyło 100 tys. zł.

Ostatnią renowację pomnika przeprowadzono w 1993 roku. Wzmocniono wówczas tylko konstrukcję cokołu i wymieniono jego okładzinę.

Stojący przy ul. Krakowskiej - najpopularniejszym deptaku Opola - 15-metrowy, ważący ponad 400 ton pomnik przedstawia żubra (symbol siły i uporu) i umieszczoną na nim kobietę ze skrzydłami (symbol bogini Nike). Monument powstał w 4 tygodnie, bo ówczesnym władzom zależało na odsłonięciu go w okrągłą rocznicę zwycięstwa nad Niemcami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.