PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie będzie miało baze LPR w Polskiej Nowej Wsi

  • PAP/MN    24 października 2016 - 16:22
Opolskie będzie miało baze LPR w Polskiej Nowej Wsi
Obecnie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe posiada 17 stałych baz rozmieszczonych w całej Polsce. (fot. wikipedia.org)

• 30 listopada rozpocznie działalność tymczasowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem.
• Będzie tam stacjonował śmigłowiec ratowniczy z załogą, który w krótkim czasie dotrze na miejsce wypadku.
• Stała baza LPR powstanie w tym miejscu do 2018 r.
O terminie uruchomienia bazy poinformowali w poniedziałek przedstawiciele LPR i samorządu woj. opolskiego. Województwo opolskie jest jedynym w kraju, w którym wciąż nie ma miejsca stacjonowania śmigłowca LPR.

Zastępca dyrektora LPR Paweł Kamiński poinformował, że baza, składające się z kontenerów i namiotu, ma już skompletowaną załogę - pilota, ratownika oraz lekarza. Dyżur trwać będzie w porze dziennej, czyli latem od godziny 7 do 20, a w zimie od 8 do 15. Całodobowe dyżury pełnią cztery bazy w kraju. Najbliższe z nich usytuowane są we Wrocławiu i Krakowie.

Ta w Polskiej Nowej Wsi będzie miała na razie charakter tymczasowy. Stała powstanie tu w 2018 roku. W całym przyszłym i na początku 2018 roku trwać będą prace budowlane. Inwestycja opóźnia się, co - jak tłumaczył Kamiński - wynika ze zmiany własnościowej dotyczącej terenu oraz oczekiwania na wykonanie projektu i wyłonienie wykonawcy obiektu.

Po uruchomieniu stałej bazy kontenery i namiot zostaną rozebrane. Samorząd woj. opolskiego wyasygnował prawie 6,5 mln zł na jej powstanie. Kwoty będą przekazywane w miarę postępu prac budowlanych.

Obecnie najbliższe bazy śmigłowców LPR znajdują się w Gliwicach i Wrocławiu. Woj. opolskie obsługują zwykle tamtejsze maszyny. Po uruchomieniu bazy w Polskiej Nowej Wsi (10-12 km od centrum Opola) czas dotarcia śmigłowca LPR do miejsca wypadku w regionie skróci się o co najmniej kilka minut.

Obecnie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe posiada 17 stałych baz, rozmieszczonych w całej Polsce i jedną bazę sezonową uruchamianą na czas wakacji - w Koszalinie. LPR dysponuje ponad 20 śmigłowcami ratunkowymi typu Eurocopter EC 135. Prócz nich ma jeszcze dwa stacjonujące w Warszawie samoloty Piaggio P.180 Avanti, służące do transportowania pacjentów na dłuższych trasach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.