PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: I Festiwal Chopin – Elsner

  • PAP/em    14 listopada 2015 - 14:30
Opolskie: I Festiwal Chopin – Elsner

Festiwal odbywał się będzie w sali kongresowej zabytkowego, odrestaurowanego w ostatnich latach pałacu Sulisław (fot. mat. prasowe)

W Sulisławiu k. Grodkowa (Opolskie) odbędzie się I Festiwalu Chopin – Elsner. Będzie można usłyszeć utwory Fryderyka Chopina i Józefa Elsnera m.in. w wykonaniu jednego z uczestników tegorocznego Konkursu Chopinowskiego.
Miejsce imprezy jest nieprzypadkowe, bo to w Grodkowie na Opolszczyźnie w 1769 r. urodził się Elsner - pedagog i kompozytor, nauczyciel Fryderyka Chopina. Jak piszą w materiałach promocyjnych organizatorzy koncertu – Elsner „pierwszy w pełni docenił wybitny talent kompozytorski młodego Fryderyka i dzięki ogromnemu doświadczeniu pedagogicznemu pomógł naszemu geniuszowi w pełni rozwinąć skrzydła”.

Połączenie utworów Chopina z twórczością Elsnera

Festiwal odbywał się będzie w sali kongresowej zabytkowego, odrestaurowanego w ostatnich latach pałacu Sulisław. Jest on kontynuacją cyklu festiwali, które odbywały się już w Grodkowie w latach 2007-2010. Jak zapowiedzieli organizatorzy - program imprezy to połączenie utworów Chopina z twórczością Elsnera.

W pierwszym dniu festiwalu Chór Grodkovia przypomni nie tylko twórczość Elsnera i Chopina, ale też Wolfganga Amadeusza Mozarta czy Stanisława Moniuszki. Będzie też można posłuchać koncertu fortepianowego f- moll Chopina oraz kwartetu smyczkowego B–dur Elsnera. Wystąpią wówczas kwartet smyczkowy Altra Volta oraz jeden z uczestników tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, Łukasz Mikołajczyk.

Dwa dni pełne muzyki klasycznej

Sobotni wieczór zakończy występ duetu Puma Piasecki & Konikiewicz w ramach jazzowych impresji na temat opery „Leszek Biały” Elsnera. Jeszcze przed koncertami w sobotę zaplanowano uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Elsnerowi oraz nadanie zamkowej sali kongresowej pałacu imienia tego muzyka.

W drugim dniu festiwalu w Sulisławiu będzie z kolei okazja, by wysłuchać zbioru pieśni Chopina skomponowanych na głos oraz fortepian w latach 1827-1847 oraz kilku pieśni Elsnera, a także – jak zapowiadają organizatorzy - "studiów" na temat etiud Chopina i utworu Hexameron. Pieśni wykonają Wioletta Białk (sopran), Damian Chróściński (tenor) i Radosław Rzepecki (baryton), a na fortepianie zagra im Mirella Malorny. Fortepianowy występ da również Michał Kryworuczko.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.