PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

  • PAP/JS    1 marca 2017 - 20:07
Opolskie: Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych
Główne uroczystości odbyły się na pl. Wolności przed Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego (fot. www.umwo.opole.pl)

• Ponad trzysta osób uczestniczyło w wojewódzkich obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Opolu.
• Czterech żołnierzy powojennego podziemia zostało odznaczonych Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.
Uroczystość wręczania odznaczeń odbyła się w środę w siedzibie wojewody opolskiego. Wśród gości był Ryszard Kowalczyk, który wspólnie z bratem Jerzym w 1971 r. wysadził w powietrze aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, w przeddzień zaplanowanej tam uroczystej akademii funkcjonariuszy MSW. Był to protest przeciwko działaniom władz komunistycznych w Szczecinie w 1970 r.

Główne uroczystości odbyły się na pl. Wolności przed Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego. Przybyło na nie ponad trzysta osób - przedstawicieli wojska i służb mundurowych, instytucji i organizacji społecznych. Odczytano Apel Poległych ku czci poległych i zamordowanych członków działających w okresie powojennym organizacji antykomunistycznych.

"Uroczystości i odznaczenia to tylko skromna próba podziękowania wszystkim tym, którzy z narażeniem zdrowia i życia dowiedli wszystkim, że wolna i demokratyczna Polska jeszcze nie zginęła, choć wielu uważało ich walkę za zbyteczną ofiarę. Jesteśmy dumni, że idea powołania tego święta wyszła z Opola" - powiedział organizator uroczystości z ramienia wojewody, a zarazem przewodniczący opolskiego Klubu Gazety Polskiej, Ryszard Szram.

Uroczysty przebieg miały także obchody dzisiejszego święta w Kędzierzynie-Koźlu, Prudniku i wielu innych miejscowościach. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.