PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie. Podpisano porozumienie "Solidarni w obliczu zagrożeń"

  • pt/pap    18 października 2016 - 19:46
Opolskie. Podpisano porozumienie "Solidarni w obliczu zagrożeń"
Sygnatariuszami porozumienia jest 21 gmin należących do stowarzyszenia Aglomeracja Opolska, powiaty opolski i krapkowicki wraz z tamtejszymi jednostkami straży pożarnej oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu (fot.remiza.pl)

• Przedstawiciele ponad 20 jednostek samorządu i straży pożarnej z woj. opolskiego podpisali we wtorek porozumienie "Solidarni w obliczu zagrożeń”.
• Sygnatariusze zadeklarowali w nim wzajemną pomoc w przypadku różnego rodzaju sytuacji nadzwyczajnych.
Umowę podpisano w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. Sygnatariuszami porozumienia jest 21 gmin należących do stowarzyszenia Aglomeracja Opolska, powiaty opolski i krapkowicki wraz z tamtejszymi jednostkami straży pożarnej oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Według Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska, które podjęło się koordynacji współpracy i także podpisało się pod porozumieniem, to pierwsze tego typu partnerstwo w kraju.

Partnerzy porozumienia zadeklarowali wzajemną pomoc w przypadku nadzwyczajnych zagrożeń środowiskowych i cywilizacyjnych. Zauważyli, że zjawiska ekstremalne - jak powodzie, trąby powietrzne, czy wielkie pożary - często swym zasięgiem wykraczają poza gminę czy powiat i czasem przewyższają możliwości samodzielnego prowadzenia działań przez jedną jednostkę samorządu.

Dlatego sygnatariusze porozumienia zapewnili, że będą solidarnie wspierać się w sytuacjach zagrożenia. Mają też poprawić system zarządzania i wymiany informacji podczas klęsk żywiołowych i katastrof, udoskonalą system alarmowania i ostrzegania ludności oraz poprawia infrastrukturę i wyposażenie w sprzęt wykorzystywany w takich sytuacjach.

Jak podkreślają przedstawiciele stowarzyszenia Aglomeracja Opolska, zawarte porozumienie jest pierwszym tego typu partnerstwem w skali całego kraju. "Ponadto śmiało można powiedzieć, że stanowi urzeczywistnienie zapisów projektu ustawy poświęconej ochronie ludności i obronie cywilnej.

Jego realizacją żywo zainteresowana jest Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji" - przekonują.

Porozumienie podpisano podczas odbywających się w Opolskiem międzywojewódzkich ćwiczeń Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, połączonych z ćwiczeniami Wojewódzkiego Obwodu Operacyjnego pod kryptonimem "Solidarni 2016".

Celem ćwiczeń jest doskonalenie współpracy jednostek straży pożarnej oraz innych służb, podmiotów i samorządów w sytuacjach, w których siły i środki jednego województwa są niewystarczające lub nieadekwatne do występujących zagrożeń.

Działania podczas dużych i długotrwałych katastrof wymagają odpowiedniego przygotowania i wcześniejszego przećwiczenia przygotowanych procedur oraz sprawdzenia ludzi i sprzętu. Podczas ćwiczeń, oprócz działań ratowniczych tzw. podstawowych, podejmowanych przez zastępy straży pożarnej, które pierwsze dojadą do miejsca zdarzenia, szczególny nacisk jest położony na działania z zakresu ratownictwa specjalistycznego: wysokościowego, wodno-nurkowego, technicznego, poszukiwawczo-ratowniczego i medycznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.