PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie samorządy wydają miliony na kulturę

  • PAP/JL    16 marca 2016 - 08:34
Opolskie samorządy wydają miliony na kulturę
Opole na kulturę wyda w tym roku ok. 26 mln zł. Fot. Pixabay.com

W tym roku wydatki samorządu woj. opolskiego na instytucje kultury mają wynieść 22,6 mln zł; a Opola ok. 26 mln zł.
W sumie w 2015 roku wydatki na wszystkie podlegające samorządowi woj. opolskiego instytucje kultury (tzw. dotacje podmiotowe i majątkowe) sięgnęły ok. 24,3 mln zł.

Do największych inwestycji w instytucjach kultury podlegających samorządowi województwa przeprowadzonych w ostatnich latach można zaliczyć np. rozbudowę i remont Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł blisko 30 mln zł. Z tego 13,3 mln zł stanowiły pieniądze unijne. Kolejną ważną inwestycją była rozbudowa Filharmonii Opolskiej. Jej całkowity koszt wyniósł prawie 19,9 mln zł, z czego ponad 12 mln zł pochodziło z pieniędzy UE.

Regionowi największe zyski (np. w postaci promocji czy zwiększonego ruchu turystycznego), przynoszą m.in. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu; Festiwal Filmowy Opolskie Lamy; Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Drum Fest; Jarmark Wielkanocny w Opolu; Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska czy Festiwal Ognia i Wody w Nysie.

Wśród najchętniej odwiedzanych obiektów na Opolszczyźnie jest JuraPark w Krasiejowie czy zamek w Mosznej..

Dla wzbogacenia dostępnej na Opolszczyźnie oferty kulturalnej region np. nawiązuje współpracę z woj. śląskim. Bliższe kontakty w ramach tego porozumienia mają nawiązać m.in. Teatr im. Kochanowskiego w Opolu i Teatr Śląski w Katowicach..

Miastu Opole podlega Opolski Teatr Lalki i Aktora, Galeria Sztuki Współczesnej, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Muzeum Polskiej Piosenki (MPP) czy Miejska Biblioteka Publiczna. W ub. roku na wszystkie te instytucje miasto wydało ponad 18,7 mln zł. W tym roku zaplanowane na ten cel wydatki to ok. 17,5 mln zł. Dodatkowe ok. 8 mln zł zarezerwowano na trwającą budowę wystawy stałej MPP.

Zarówno w tym, jak i w ub. roku Opole wsparło też finansowo wojewódzkie instytucje kultury. W 2015 była to kwota 620 tys. zł; a w roku 2016 ma ona wynieść 500 tys. zł.

Największa inwestycja miasta w instytucjach kultury w ostatnich latach to przebudowa Opolskiego Teatru Opolski Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 17,1 mln zł, a wysokość dofinansowania ze środków unijnych to ponad 6,9 mln zł.

Kolejną dużą inwestycją Opola była budowa Muzeum Polskiej Piosenki. Wartość nakładów brutto w latach 2009-2015 na tę inwestycję wyniosła ponad 10 mln zł. Zakończenie tej inwestycji zaplanowano na ten rok.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.