Opolskie samorządy wydają miliony na kulturę

W tym roku wydatki samorządu woj. opolskiego na instytucje kultury mają wynieść 22,6 mln zł; a Opola ok. 26 mln zł.
Opolskie samorządy wydają miliony na kulturę
Opole na kulturę wyda w tym roku ok. 26 mln zł. Fot. Pixabay.com

W sumie w 2015 roku wydatki na wszystkie podlegające samorządowi woj. opolskiego instytucje kultury (tzw. dotacje podmiotowe i majątkowe) sięgnęły ok. 24,3 mln zł.

Do największych inwestycji w instytucjach kultury podlegających samorządowi województwa przeprowadzonych w ostatnich latach można zaliczyć np. rozbudowę i remont Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł blisko 30 mln zł. Z tego 13,3 mln zł stanowiły pieniądze unijne. Kolejną ważną inwestycją była rozbudowa Filharmonii Opolskiej. Jej całkowity koszt wyniósł prawie 19,9 mln zł, z czego ponad 12 mln zł pochodziło z pieniędzy UE.

Regionowi największe zyski (np. w postaci promocji czy zwiększonego ruchu turystycznego), przynoszą m.in. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu; Festiwal Filmowy Opolskie Lamy; Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Drum Fest; Jarmark Wielkanocny w Opolu; Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska czy Festiwal Ognia i Wody w Nysie.

Wśród najchętniej odwiedzanych obiektów na Opolszczyźnie jest JuraPark w Krasiejowie czy zamek w Mosznej..

Dla wzbogacenia dostępnej na Opolszczyźnie oferty kulturalnej region np. nawiązuje współpracę z woj. śląskim. Bliższe kontakty w ramach tego porozumienia mają nawiązać m.in. Teatr im. Kochanowskiego w Opolu i Teatr Śląski w Katowicach..

Miastu Opole podlega Opolski Teatr Lalki i Aktora, Galeria Sztuki Współczesnej, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Muzeum Polskiej Piosenki (MPP) czy Miejska Biblioteka Publiczna. W ub. roku na wszystkie te instytucje miasto wydało ponad 18,7 mln zł. W tym roku zaplanowane na ten cel wydatki to ok. 17,5 mln zł. Dodatkowe ok. 8 mln zł zarezerwowano na trwającą budowę wystawy stałej MPP.

Zarówno w tym, jak i w ub. roku Opole wsparło też finansowo wojewódzkie instytucje kultury. W 2015 była to kwota 620 tys. zł; a w roku 2016 ma ona wynieść 500 tys. zł.

Największa inwestycja miasta w instytucjach kultury w ostatnich latach to przebudowa Opolskiego Teatru Opolski Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 17,1 mln zł, a wysokość dofinansowania ze środków unijnych to ponad 6,9 mln zł.

Kolejną dużą inwestycją Opola była budowa Muzeum Polskiej Piosenki. Wartość nakładów brutto w latach 2009-2015 na tę inwestycję wyniosła ponad 10 mln zł. Zakończenie tej inwestycji zaplanowano na ten rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE