PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie. Uroczystości rocznicowe wybuchu III Powstania Śląskiego

  • PAP/KDS    3 maja 2018 - 20:18
Opolskie. Uroczystości rocznicowe wybuchu III Powstania Śląskiego
Organizatorem spotkania był senator Jerzy Czerwiński (PiS). (fot. umwo.opole.pl)

Pod pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny w czwartek (3 maja) odbyły się uroczystości z okazji rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.
W uroczystościach z asystą żołnierzy 10 Brygady Logistycznej uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa opolskiego. 

Organizatorem spotkania był senator Jerzy Czerwiński (PiS), który przypomniał, że tegoroczne obchody zbiegły się z 80 rocznicą Kongresu Polaków w Niemczech, podczas którego ogłoszono Pięć Prawd Polaków.

- Jaka odwaga musiała tkwić w tych ludziach, którzy na półtora roku przed wybuchem II wojny światowej nie bali się przyjechać do Berlina, by tam dać świadectwo, że są Polakami. Ta odwaga miała swoje źródło także w trzech Powstaniach Śląskich - powiedział Czerwiński.

Obecny na uroczystościach prof. Franciszek Marek wspominał, że jako dziecko był przywożony przez rodziców do sanktuarium na Górze św. Anny, by modlić się za Polskę i połączenie Górnego Śląska w jej granicach, bo wśród Ślązaków panowała wiara, że modlitwy dzieci będą wysłuchane.

Wczoraj pod pomnikiem na Górze, podczas skromnej uroczystości, kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu województwa i wojewody opolskiego.

Trzecie Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na trzeciego maja 1921 roku. Najcięższe walki toczono w okolicy Góry świętej Anny od 21 do 26 maja. Chociaż oddziałom powstańczym nie udało się utrzymać pozycji, to zakończone w lipcu powstanie historycy uważają za udane. W jego wyniku do Polski przyłączono jedną trzecią spornego terytorium z dużą liczbą zakładów przemysłowych. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.