Opolszczyzna liczy na chińskich inwestorów

Marszałek województwa opolskiego i gubernator chińskiej prowincji Fujian podpiszą w niedzielę list intencyjny o zamiarze współpracy obu regionów.
Opolszczyzna liczy na chińskich inwestorów

Opolszczyzna liczy na pozyskanie chińskich inwestorów oraz na współpracę gospodarczą. Podpisanie listu intencyjnego ma się odbyć w niedzielę w mieście Xiamen, jednym z większych ośrodków miejskich prowincji, przy okazji odbywających się tam targów inwestycyjnych CIFIT. Targi – jak podaje portal „Go China” – to największe w Chińskiej Republice Ludowej forum prezentacji oferty inwestycyjnej firmom chińskim zainteresowanym lokowaniem kapitału za granicą.

Marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta poinformował, że partnerstwa w Chinach są przygotowywane wieloetapowo. Wyjaśnił, że pierwszy etap zawiązywania formalnej współpracy to właśnie list intencyjny. „Według naszej wiedzy, uzyskanej w ambasadzie chińskiej, procedura zawiązania pełnej współpracy z prowincją Fujian może potrwać nawet dwa lata” – dodał.

Podkreślił, że Fujian to prowincja wysoko rozwinięta – zarówno przemysłowo, jak i rolniczo. Sebesta liczy, iż współpraca obu regionów będzie przebiegać na płaszczyźnie gospodarczej i kulturalnej. „W kwestii gospodarki mam na myśli na przykład przemysł rolno-spożywczy” – dodał.

Jego zdaniem Chiny to kraj przyszłości. „Tempo jego rozwoju gospodarczego predysponuje ten kraj do zajęcia w perspektywie 20-25 lat pierwszego miejsca pod względem wysokości PKB w świecie. Nie można nie być obecnym w takim kraju” – zaznaczył marszałek.

Kontakty z chińską prowincją Opolszczyźnie udało się nawiązać dzięki pomocy władz partnerskiego dla woj. opolskiego niemieckiego landu Nadrenia-Palatynat, który od lat współpracuje z Fujian.

W ubiegłym roku z pierwszą wizytą w Fujian był wicemarszałek woj. opolskiego Tomasz Kostuś. „Prowincja zrobiła na mnie ogromne wrażenie – miejsca bardzo nowoczesnego, uprzemysłowionego i bardzo rozwiniętego” – wspominał.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Jaworzno już to przerabiało. A miało być tak cudownie... Wyszło jak zwykle!

gość, 2012-09-04 20:01:14 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE