PARTNER PORTALU
  • BGK

Oratorium Nowowiejskiego w bazylice Świętokrzyskiej w Warszawie

  • PAP/PSZ    24 listopada 2017 - 10:24
Oratorium Nowowiejskiego w bazylice Świętokrzyskiej w Warszawie
Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie (fot. Shutterstock)

Monumentalne oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego wykona 160-osobowy zespół pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego w warszawskiej Bazylice Świętego Krzyża.
• Oratorium powstało jeszcze przed I wojną światową.

• "Znalezienie Świętego Krzyża" to opowieść o św. Helenie i jej misji odnalezienia krzyża, na którym umarł Jezus.

• Utwór w trzech scenach ukazuje jej pielgrzymkę, walkę z pogańskimi kultami w Jerozolimie oraz mozolne poszukiwania świętych relikwii.

"Znalezienie Świętego Krzyża" to dzieło monumentalne o rozbudowanej obsadzie - powiedział  Sebastian Perłowski, dyrygent, który w piątek poprowadzi Orkiestrę Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii Narodowej oraz solistów.

Perłowski podkreślił, że oratorium, napisane przez Feliksa Nowowiejskiego z ogromnym rozmachem i na wielki aparat wykonawczy, powstało jeszcze przed I wojną światową, kiedy w Polsce nie było dużych orkiestr.

"Nie mamy wiele takich utworów w literaturze polskiej. Nie jest ona bogata w oratoria. Tym bardziej żal, że to dzieło było rzadko wykonywane i nigdy nie weszło na stałe do repertuaru polskiej muzyki oratoryjnej. A jest to utwór bardzo wartościowy utwór. Muzycy z próby na próbę przekonywali się jak bardzo warto je grać" - powiedział dyrygent.

Koncert zatytułowany "Profesor Mieczysław Nowakowski in memoriam" odbędzie się w Bazylice Świętego Krzyża, gdzie osiem miesięcy wcześniej miały miejsce uroczystości pogrzebowe prof. Nowakowskiego, dyrygenta i pedagoga, wykładowcy warszawskiej Akademii Muzycznej, który przez lata starał się o doprowadzenie do wykonania oratorium Feliksa Nowowiejskiego.

Prof. Mieczysław Nowakowski długi czas sam miał nadzieję poprowadzić wykonanie oratorium na zakończenie swojej kariery w Warszawie. Ze stolicą związany był nie tylko jako dyrygent, który poprowadził ponad 1200 spektakli w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, ale również jako profesor warszawskiej Akademii Muzycznej.

"Wykonanie +Znalezienia Świętego Krzyża+ w tej samej bazylice, gdzie żegnaliśmy prof. Nowakowskiego, ma symboliczny wymiar" - podkreślają organizatorzy wydarzenia.

"Szczęśliwie, twórczość Nowowiejskiego zaczyna być w ostatnich latach coraz bardziej doceniana; rośnie liczba koncertów i nagrań z utworami tego wyjątkowego kompozytora, ale też dyrygenta i pedagoga" - powiedział Sebastian Perłowski.

"Znalezienie Świętego Krzyża" ("Kreuzauffindung") to opowieść o św. Helenie i jej misji odnalezienia krzyża, na którym umarł Jezus. Według legendy, cesarz Konstantyn Wielki w przeddzień bitwy zobaczył na niebie świetlisty krzyż, otoczony napisem "Pod tym znakiem zwyciężysz" ("In hoc signo vinces"). Po cudownym zwycięstwie władca złożył obietnicę wybudowania świątyni w miejscu ukrzyżowania Chrystusa; tego zadania podjęła się jego matka cesarzowa Helena.

Oratorium Nowowiejskiego w trzech scenach ukazuje jej pielgrzymkę, walkę z pogańskimi kultami w Jerozolimie oraz mozolne poszukiwania świętych relikwii.

W rolę św. Heleny wcieli się Ewa Biegas, a partię biskupa Jerozolimy, Makariusza, wykona Krzysztof Szumański. Orkiestrze Sinfonia Varsovia towarzyszyć będzie Chór Filharmonii Narodowej przygotowany przez Bartosza Michałowskiego.

Feliks Nowowiejski (1877-1946) - polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista-wirtuoz, organizator życia muzycznego, szambelan papieski.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Odbędzie się także jego transmisja online.http://bit.ly/sinfoniavarsovia

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.