Organizacja Bitwy pod Grunwaldem coraz droższa

Organizatorzy inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem mają wiele pomysłów na uatrakcyjnienie imprezy - marzą im się m.in. pokazy ulicznych teatrów i koncerty inspirowane muzyką dawną. Nie realizują tych pomysłów z powodów finansowych.
Organizacja Bitwy pod Grunwaldem coraz droższa

Organizacja tegorocznych Dni Grunwaldu kosztuje 560 tys. zł: 200 tys. zł to środki Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej, kolejne 200 tys. zł przekazało Narodowe Centrum Kultury, a pozostałą część "Fundacja Grunwald", która od lat współorganizuje imprezę.

Za te pieniądze już od środy do niedzieli na Polach Grunwaldu można oglądać turnieje i zabawy rycerskie. W tej kwocie mieści się też organizacja rekonstrukcji bitwy z 1410 roku z udziałem 1,3 tys. rycerzy, którzy za udział w widowisku nie pobierają opłat.

"Wydatki na obchody Dni Grunwaldu pozostają na takim samym poziomie i to nas cieszy. Problem jednak polega na tym, że wszystko drożeje i za te same pieniądze coraz mniej można zrobić. Pierwszym lepszym przykładem jest choćby cena paliw, i co za tym idzie transport koni do Grunwaldu, które przywożone są z południa kraju, bo są to zwierzęta wykorzystywane przy pokazach kaskaderskich, a nie pierwsze lepsze z dowolnej stadniny " - przyznał wójt Grunwaldu Henryk Kacprzyk.

Już w tym roku z powodów finansowych zagrożona była m.in. organizacja turnieju rycerskiego, która odbywa się wieczorem po bitwie.

"Sponsorów znaleźliśmy dosłownie kilka dni temu, dlatego tego punktu imprezy nie ma nawet umieszczonego na plakatach. Informację o nim daliśmy tylko na stronę internetową" - powiedział Krzysztof Górecki, który od lat odpowiada za część historyczną obchodów.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE