PARTNER PORTALU
  • BGK

Orlen i Robert Gwiazdowski uspokajają samorządowców z Gdańska

  • wnp.pl/PA    27 lutego 2018 - 18:24
Orlen i Robert Gwiazdowski uspokajają samorządowców z Gdańska
Robert Gwiazdowski uspokaja. Forma przejęcia Lotosu przez PKN Orlen sprawia, że gdańska spółka zachowuje podmiotowość. PKN Orlen wskazuje, że tym samym znikają obawy podnoszone przez lokalnych polityków w Gdańsku, że z regionu zniknie największy płatnik podatków.

Orlen i Lotos będą się łączyć. Taki obrót spraw wywołał natychmiastową reakcję samorządowców z regionu. Ich obawy studzi ekonomista Robert Gwiazdowski i sama spółka, PKN Orlen.
- Grozi nam gospodarcza marginalizacja Gdańska i Pomorza. Chodzi o miejsca pracy i pieniądze z podatków, które odpłyną z Gdańska, jeśli centrala firmy będzie w Płocku - alarmuje Piotr Borawski, przewodniczący klubu PO w Radzie Miasta Gdańska o projekcie połączenia Lotosu i Orlenu. Do projektu PiS odniósł się krytycznie także pomorski marszałek Mieczysław Struk, jak i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Czytaj więcej: "Marginalizacja Gdańska". Radni PO i Paweł Adamowicz przeciwko fuzji Lotosu z Orlenem

Obaw tych nie podziela natomiast Robert Gwiazdowski,  prawnik i komentator gospodarczy. W jego ocenie forma przejęcia, jaka ma być realizowana w tym przypadku, czyli przejęcie przez Orlen akcji Lotosu od skarbu państwa, sprawia, że Grupa Lotos zachowuje podmiotowość. Staje się po prostu kolejną spółką z grupy kapitałowej PKN Orlen, a tym samym dodatkowym zyskiem dla skarbu państwa jest brak konieczności przeprowadzania zwolnień, które byłyby nieuniknione, gdyby w wyniku fuzji miał powstać jeden podmiot. 

Potwierdza to zresztą sam PKN Orlen.

- Zachowanie odrębności podmiotowej gdańskiej rafinerii przełoży się na utrzymanie miejsc pracy, ale również utrzymanie wpływów z CIT, PIT i podatków od nieruchomości. Nowy podmiot będzie silny regionalnie, ale nadal będzie dbał o społeczności lokalne - powiedziano WNP.pl w biurze prasowym płockiego koncernu. 

Tym samym znikają obawy podnoszone przez lokalnych polityków w Gdańsku, że z regionu zniknie największy płatnik podatków. 

Więcej o przejęciu Lotosu przez Orlen czytaj: Robert Gwiazdowski wskazuje na drugie dno przejęcia Lotosu przez Orlen

Swoje obawy o skutki fuzji dla regionu samorządowcy wyrażają nie od dziś. Czytaj także: 

Połączenie Lotosu i Orlenu: Radni sejmiku apelują do rządu

Fuzja Lotosu z Orlenem budzi obawy w Gdańsku i Płocku

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.