PARTNER PORTALU
  • BGK

Ormiańska Biblioteka Narodowa powstaje w Zabrzu

  • PAP    5 kwietnia 2013 - 08:57
Ormiańska Biblioteka Narodowa powstaje w Zabrzu

Ormiańsko-Polski Komitet Społeczny z Zabrza organizuje w tym mieście Ormiańską Bibliotekę Narodową im. Hakoba Meghaparta. W lokalu udostępnionym stowarzyszeniu przez miasto znajdzie się ok. 4 tys. pochodzących m.in. z Armenii książek.
„Większość z 4 tysięcy książek zebraliśmy w Armenii, m.in. z pomocą przywódców duchownych, fundacji i ministerstw. Zamierzamy w najbliższym czasie przetransportować je do Zabrza" - powiedział prezes Ormiańsko-Polskiego Komitetu Społecznego Hraczja Bojadżjan.

Podkreślił, że nie są to przypadkowe tytuły. „Sądzę, że będą budziły ciekawość, bo pomogą bliżej poznać język, kulturę, sztukę i tradycję Ormian. Nie zabraknie również ważnych pozycji poświęconych teologii" - poinformował.

Księgozbiór zostanie umieszczony w lokalu znajdującym się w jednym z zabrzańskich budynków udostępnionym komitetowi przez Urząd Miasta w Zabrzu. Będzie stopniowo powiększany o kolejne pozycje książkowe, dzięki współpracy stowarzyszenia z Biblioteką Narodową Republiki Armenii. „Biblioteka zadeklarowała, że co roku będzie nas wspomagać książkami" - powiedział Bojadżjan.

Ormiańska Biblioteka Narodowa im. Hakoba Meghaparta została powołana przez Ormiańsko-Polski Komitet Społeczny 13 listopada ubiegłego roku w Dniu Świętych Tłumaczy (święto poświęcone tłumaczom Biblii i twórcom alfabetu ormiańskiego). Jej patronem został ormiański mnich Hakob Meghapart, który 500 lat temu wydał drukiem pierwszą książkę ormiańską.

Ormiańsko-Polski Komitet Społeczny został powołany do życia w 2012 roku. Organizuje i wspiera przedsięwzięcia mające na celu popularyzację kultur mniejszości narodowych, etnicznych - „przykładając - jak informują na Facebooku - szczególną atencję do spraw Ormian Polskich i Ormian w Polsce".

Wśród priorytetów tego stowarzyszenia znalazły się m.in. pielęgnowanie i propagowanie dziedzictwa narodowego mniejszości kulturowych i etnicznych, ochrona dóbr kultury i tradycji, wspieranie działalności oświatowej, kulturalnej, społecznej, prowadzenie badań naukowych, a także działanie na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, wspólnot lokalnych oraz grup i środowisk marginalizowanych.

Komitet współpracuje m.in. z Ministerstwem Edukacji Narodowej Republiki Armenii, które wsparło go w ubiegłym roku książkami i materiałami edukacyjnymi na rzecz uruchomionej w Zabrzu weekendowej szkoły dla dzieci ormiańskich.

Szkoła jest nieodpłatna. Dzieci mogą w niej uzupełnić swoją wiedzę z zakresu języka, historii i kultury ormiańskiej. Dotąd zapisano do niej ok. 30 dzieci z terenu woj. śląskiego w wieku od 6 do 10 lat, choć - jak podkreśla Bojadżjan - nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. „Finansowo nikt nas nie wspiera. Każdy rodzic, który przyprowadzi dziecko, dostaje dla niego książkę i materiały specjalne. Za darmo" - powiedział Bojadżjan.

W Polsce Ormianie znaleźli się w połowie XIV wieku po przyłączeniu przez króla Kazimierza Wielkiego (1333-1370) części dawnej Rusi (Lwów, Łuck, Kamieniec Podolski). Przez wieki społeczność ormiańska rosła w siłę. Pojawiło się wielu pisarzy, duchownych, rzeźbiarzy, działaczy oświatowych, przywódców politycznych.

Po drugiej wojnie światowej polscy Ormianie z dawnych kresów południowo-wschodnich w większości repatriowali się na obecne tereny państwa Polskiego; po upadku komunizmu z Armenii do Polski napłynęli przedstawiciele tzw. nowej emigracji (głównie na przełomie lat. 80 i 90).

Szacuje się, że przedstawiciele tzw. nowej emigracji to ok. 60 tys. osób.

Obecnie Ormianie żyją w rozproszeniu na całym świecie. W Polsce, ich największe skupiska znajdują się w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku oraz w miastach aglomeracji śląskiej - m.in. w Katowicach i Zabrzu. Działają w kilkunastu organizacjach i grupach nieformalnych, w których kontynuują swoje wielowiekowe tradycje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.