PARTNER PORTALU
  • BGK

OSP ze wsparciem resortu sprawiedliwości. Pieniądze do końca 2018

  • PAP/KDS    7 lutego 2018 - 14:25
OSP ze wsparciem resortu sprawiedliwości. Pieniądze do końca 2018
Do końca 2018 nowy sprzęt ma trafić do wszystkich jednostek OSP w Polsce. (fot.shutterstock.com)

Do końca tego roku wszystkie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce otrzymają wsparcie finansowe od Ministerstwa Sprawiedliwości. Taką deklarację podczas posiedzenia Sejmu (7.02) złożył wiceszef resortu Michał Woś.
O wsparcie mogą się ubiegać gminy i miasta na prawach powiatu. Za ich pośrednictwem sprzęt ratowniczy trafi do poszczególnych jednostek OSP z danego terenu.

Wiceszef MS udzielał w środę odpowiedzi na pytania posłów w tej sprawie. Posłowie PiS Andrzej Gawron i Lidia Burzyńska pytali m.in., czy o wsparcie mogą ubiegać się też jednostki Straży Pożarnej nie należące do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz na jaki sprzęt będą mogły uzyskać dofinansowanie.

- Cechą tego programu jest to, by sprzęt trafił do wszystkich. Każda jednostka OSP w Polsce - nie tylko ta, która jest w krajowym systemie, ma prawo do ubiegania się o wsparcie - wskazał Woś.

Dodał, że dotacja będzie udzielana głównie na sprzęt ratujący życie. Przypomniał, że w ramach zakończonego pilotażu programu, dla jednostek OSP z Małopolski kupiono w ostatnich miesiącach ponad 200 defibrylatorów oraz 600 zestawów ratowniczych za ponad 10 mln zł.

Czytaj więcej: Fundacja WOŚP przekazała 178 jednostkom OSP sprzęt wartości 1,5 mln zł

Wiceminister przypomniał ponadto, że 2 lutego ruszył nabór wniosków o dotacje z Funduszu Sprawiedliwości z woj. podkarpackiego, a nabory z kolejnych województw będą uruchamiane co dwa tygodnie. Ostatnim będzie woj. lubuskie; tu wnioski będą przyjmowane od 3 września. Komisja oceniająca wnioski będzie mieć miesiąc na ich rozstrzygnięcie, podpisanie umów z samorządami oraz przyznanie dotacji. - Do końca tego roku będziemy w stanie wesprzeć wszystkie jednostki OSP w Polsce - zadeklarował Woś.

Wyjaśnił, że jednostki OSP za pośrednictwem gminy będą mogły ubiegać się również o wsparcie zakupu sprzęt, który nie został wymieniony w zasadach udzielania dotacji. - Jeśli konkretna OSP uzna, że jest zapotrzebowanie na inny sprzęt, to jak najbardziej może być udzielona dotacja - podkreślił.

Jak mówił, w komisji oceniającej wnioski w poszczególnym województwie znajdzie się też ekspert, który pomoże w ocenie zapotrzebowania dla poszczególnych jednostek OSP. - Jesteśmy przekonani, że ten mechanizm pozwoli uniknąć nadużyć - zaznaczył Woś.

Dopytywany, czy program będzie kontynuowany w kolejnych latach ocenił, że będzie to zależeć od efektów jego funkcjonowania w tym roku. - Niewykluczone, że będzie kontynuowany, ale też analizujemy inne obszary wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości, bo nie tylko OSP go wymagają - powiedział.

Woś zwrócił uwagę, że środki Funduszu, z którego zostaną wsparte OSP, nie pochodzą bezpośrednio od podatników. - To są środki pochodzące - można powiedzieć - wprost od osób, które miały jakąś kolizję z prawem, np. od przestępców drogowych. One są zobowiązane przekazać opłatę na rzecz Funduszu. Te pieniądze wracają do ofiar tych przestępstw, by ratować ich życie i zdrowie. OSP często są pierwsze na miejscu wypadków - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

W Polsce działa około 16000 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do każdej z nich ma trafić podstawowa torba ratownicza R1 z najnowocześniejszym wyposażeniem do udzielenia pomocy ofiarom wypadków. Jedna taka torba kosztuje 6-8 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.