PARTNER PORTALU
 • BGK

OSP ze wsparciem resortu sprawiedliwości. Pieniądze do końca 2018

 • PAP/KDS    7 lutego 2018 - 14:25
OSP ze wsparciem resortu sprawiedliwości. Pieniądze do końca 2018
Do końca 2018 nowy sprzęt ma trafić do wszystkich jednostek OSP w Polsce. (fot.shutterstock.com)

Do końca tego roku wszystkie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce otrzymają wsparcie finansowe od Ministerstwa Sprawiedliwości. Taką deklarację podczas posiedzenia Sejmu (7.02) złożył wiceszef resortu Michał Woś.
O wsparcie mogą się ubiegać gminy i miasta na prawach powiatu. Za ich pośrednictwem sprzęt ratowniczy trafi do poszczególnych jednostek OSP z danego terenu.

Wiceszef MS udzielał w środę odpowiedzi na pytania posłów w tej sprawie. Posłowie PiS Andrzej Gawron i Lidia Burzyńska pytali m.in., czy o wsparcie mogą ubiegać się też jednostki Straży Pożarnej nie należące do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz na jaki sprzęt będą mogły uzyskać dofinansowanie.

- Cechą tego programu jest to, by sprzęt trafił do wszystkich. Każda jednostka OSP w Polsce - nie tylko ta, która jest w krajowym systemie, ma prawo do ubiegania się o wsparcie - wskazał Woś.

Dodał, że dotacja będzie udzielana głównie na sprzęt ratujący życie. Przypomniał, że w ramach zakończonego pilotażu programu, dla jednostek OSP z Małopolski kupiono w ostatnich miesiącach ponad 200 defibrylatorów oraz 600 zestawów ratowniczych za ponad 10 mln zł.

Czytaj więcej: Fundacja WOŚP przekazała 178 jednostkom OSP sprzęt wartości 1,5 mln zł

Wiceminister przypomniał ponadto, że 2 lutego ruszył nabór wniosków o dotacje z Funduszu Sprawiedliwości z woj. podkarpackiego, a nabory z kolejnych województw będą uruchamiane co dwa tygodnie. Ostatnim będzie woj. lubuskie; tu wnioski będą przyjmowane od 3 września. Komisja oceniająca wnioski będzie mieć miesiąc na ich rozstrzygnięcie, podpisanie umów z samorządami oraz przyznanie dotacji. - Do końca tego roku będziemy w stanie wesprzeć wszystkie jednostki OSP w Polsce - zadeklarował Woś.

Wyjaśnił, że jednostki OSP za pośrednictwem gminy będą mogły ubiegać się również o wsparcie zakupu sprzęt, który nie został wymieniony w zasadach udzielania dotacji. - Jeśli konkretna OSP uzna, że jest zapotrzebowanie na inny sprzęt, to jak najbardziej może być udzielona dotacja - podkreślił.

Jak mówił, w komisji oceniającej wnioski w poszczególnym województwie znajdzie się też ekspert, który pomoże w ocenie zapotrzebowania dla poszczególnych jednostek OSP. - Jesteśmy przekonani, że ten mechanizm pozwoli uniknąć nadużyć - zaznaczył Woś.

Dopytywany, czy program będzie kontynuowany w kolejnych latach ocenił, że będzie to zależeć od efektów jego funkcjonowania w tym roku. - Niewykluczone, że będzie kontynuowany, ale też analizujemy inne obszary wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości, bo nie tylko OSP go wymagają - powiedział.

Woś zwrócił uwagę, że środki Funduszu, z którego zostaną wsparte OSP, nie pochodzą bezpośrednio od podatników. - To są środki pochodzące - można powiedzieć - wprost od osób, które miały jakąś kolizję z prawem, np. od przestępców drogowych. One są zobowiązane przekazać opłatę na rzecz Funduszu. Te pieniądze wracają do ofiar tych przestępstw, by ratować ich życie i zdrowie. OSP często są pierwsze na miejscu wypadków - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

W Polsce działa około 16000 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do każdej z nich ma trafić podstawowa torba ratownicza R1 z najnowocześniejszym wyposażeniem do udzielenia pomocy ofiarom wypadków. Jedna taka torba kosztuje 6-8 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.