PARTNER PORTALU
  • BGK

Ośrodek pomocy społecznej wesprze gminę w ściąganiu alimentów

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    26 marca 2010 - 07:54
Ośrodek pomocy społecznej wesprze gminę w ściąganiu alimentów

Pełnoletnia osoba, która korzysta z Funduszu Alimentacyjnego, nie straci prawa do tej pomocy po urodzeniu dziecka.
Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, resort pracy przygotował zmiany w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, które mają doprecyzować zasady przyznawania świadczeń z funduszu. Chce, aby gminy mogły zlecać ośrodkom pomocy społecznej całość działań związanych z realizacją ustawy.

Obecnie gmina może przekazać im obowiązki związane z prowadzeniem postępowania w stosunku do osób uprawnionych, z wypłatą świadczeń, przeprowadzaniem wywiadu alimentacyjnego i odbieraniem oświadczenia majątkowego od niesolidnego rodzica. W praktyce wiele gmin upoważniało ośrodki do wszystkich ustawowych zadań, czyli np. także do aktywizacji zawodowej dłużnika. Takie uchwały kwestionowali potem wojewodowie. Stało się tak np. w woj. lubelskim.

Kolejna zmiana przewiduje możliwość otrzymywania świadczenia przez pełnoletnią osobę, która urodziła dziecko. Aby zachować do niego prawo, musi mieć do 25 lat, kontynuować naukę i być stanu wolnego.

Ponadto gmina nie będzie naliczała odsetek od świadczeń nienależnie pobranych w sytuacji, gdy sąd zadecydował o obniżeniu alimentów z mocą wsteczną, a w tym czasie osoba uprawniona pobierała świadczenia w wyższej wysokości – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.