PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostatni w sezonie występ orkiestry

  • PAP    10 czerwca 2011 - 07:29

W niedzielę Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach po raz ostatni w tym sezonie zagra w trakcie poranku symfonicznego.
Gościem specjalnym poranku symfonicznego będzie Jan Krenz, który w latach 1953-1968 był dyrektorem artystycznym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR). W tym roku świętuje 85 urodziny oraz 65 rocznicę debiutu dyrygenckiego.

Wśród prezentowanych w trakcie koncertu utworów będą m.in. „Polonezy” Michała Kleofasa Ogińskiego, „Perpetuum mobile” Jana Krenza, poemat symfoniczny „Zaczarowane jezioro” Anatola Liadowa oraz uwertura-fantazja „Romeo i Julia” Piotra Czajkowskiego.

Niedzielny koncert zakończy cykl jubileuszowych poranków, prezentujących sylwetki byłych szefów-dyrygentów orkiestry. Rozpocznie się o godz. 12 w siedzibie orkiestry przy Placu Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach.

NOSPR w Katowicach – wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do II wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W marcu 1945 roku została reaktywowana w Katowicach przez Witolda Rowickiego. Zespołem kierowali m.in. Bohdan Wodiczko, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Stanisław Wisłocki, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit oraz Jan Krenz. W 2000 r. dyrektorem naczelnym i programowym została Joanna Wnuk-Nazarowa.

Orkiestra nagrała do tej pory 198 płyt CD dla wielu polskich i zagranicznych wytwórni. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.