PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostatnia szansa na sfotografowanie dworca

  • KB    31 marca 2010 - 14:50

10 kwietnia odbędzie się fotograficzne pożegnanie dworca Wrocław Główny. Akcja jest otwarta dla wszystkich pasjonatów fotografii.
Photo Day to ostatnia okazja do tego, by uwiecznić na fotografiach stary dworzec przed jego modernizacją, która rozpocznie się lada dzień. Miłośnicy fotografii będą mogli poznać zakamarki i tajemnice Dworca Głównego 10 kwietnia w godzinach 10-13.30.

Podczas akcji będzie można sfotografować schron przeciwlotniczy pod placem przeddworcowym. Oprócz tego, amatorzy fotografii wejdą do niedostępnego na co dzień tunelu piwnego biegnącego pod peronami, którym to dawniej dostarczano towar do peronowych sklepików.

Do dyspozycji uczestnikom akcji zostanie oddany hall główny dworca, a także znajdująca się nad wejściem głównym od strony ulicy Piłsudskiego  dawna "sala posiedzeń zarządu kolei" z pięknym kasetonowym sklepieniem. A to nie koniec atrakcji. Miłośnicy fotografii będą mogli też wejść do zamkniętego wschodniego skrzydła budynku dworca Wrocław Główny.

Dworzec Wrocław Główny jest obiektem o bogatej historii i architekturze, wokół którego narosło wiele legend miejskich. Hala peronowa, długa na 200 metrów, wraz z budynkiem dworca była w XIX wieku jednym z największych tego typu obiektów w Europie. W tamtych czasach w budynku dworca mieściły się restauracja, poczekalnie: dla VIP-ów (z osobnym korytarzem na peron) oraz I, II i III klasy.  Przed wejściem głównym rozciągał się olbrzymi, oparty o założenia ogrodowe plac przeddworcowy.

Na przełomie XIX i XX wieku dynamiczny rozwój miasta i kolei wymusił rozbudowę obiektu. W latach 1899-1904 perony zostały przeniesione na nasyp kolejowy, dzięki czemu powstało pięć peronów przykrytych półokrągłymi nawowymi dachami. Z pierwotnej hali peronowej tory usunięto i od tej pory zaczęła służyć jako hall dworca. W czasie modernizacji obiektu w latach 20. XX wieku na pierwszych czterech peronach ustawiono kamienne kioski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.